Çin Devi Baidu’dan Anti-Kripto Tedbirleri

Çin Devi Baidu’dan Anti-Kripto Tedbirleri

Paylaş
Çin Devi Baidu’dan Anti-Kripto Tedbirleri

Çin teknoloji devi Baidu, Tencent ve Alibaba’ya, Pekin’in sertleştirilmiş duruşuna paralel olarak yeni anti-kripto tedbirleri uygulamaya başladı.

SCMP’ye göre, Çin’in “Google” ı Baidu, en az iki popüler kripto ile ilgili sohbet forumunu kapattı. Bu bildiride, kullanıcılara söz konusu hareketin “ilgili yasalara, yönetmeliklere ve politikalara uygun olarak” geldiği bildirildi.

Bu arada, 1 milyar dolarlık sosyal medya platformu WeChat’in operatörü Tencent’in, kripto ticareti konusunda kendi yasağını ilan eden bir bildiri yayınladığı bildirildi. Platform, günlük işlemleri gerçek zamanlı olarak izleyeceğini ve herhangi bir şüpheli işlemi buna göre bloke edeceğini söyledi.

İştiraki Ant Financial, büyük ölçüde popüler olan internet ödeme uygulaması olan Alipay’ı işleten Çinli e-ticaret devi Alibaba, bu bölümün, kripto ticaretiyle uğraştığını tespit ettiği hesapları kısıtlayacağını veya kalıcı olarak yasaklayacağını söyledi.

Üç duyuru da geçtiğimiz hafta Çin’deki sertleştirilmiş anti-kripto önlemleri ile ilgili endişeleri yakından takip ediyor. Bunların arasında, Pekin’deki Chaoyang bölgesinde, Çinli yatırımcıların İlk Para Teklifleri (ICO) ve kripto ticaretine maruz kalabilecekleri iletişim kanallarını veya “boşlukları” hedefleyen önlemlerin yanı sıra, kripto ile ilgili herhangi bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan tüm ticari mekanlara yönelik yasaklar da yer alıyor.

21 Ağustos’ta bildirdiğimiz üzere, WeChat, bu ayın başlarında uygulamaya konan düzenlemeleri ihlal eden kripto “hype” yayınlamakla suçlanan çok sayıda yüksek profilli kripto ve blockchain ile ilgili hesapları (PurDaily, Deepchain ve Huobi News dahil olmak üzere) bloke etti.

24 Ağustos’ta, Alipay, ağını kullanarak Bitcoin (BTC) tezgah üstü (OTC) ticaretinde işlem yapan hesapların bloke edileceğini ve “önemli web siteleri ve hesaplar” için bir denetim sistemi kuracağını açıkladı. ayrıca, sahte kripto ile ilgili “propaganda” nın tehlikeleri hakkında kullanıcıları eğitmeyi amaçlayan bir “risk önleme” programı yürütmeyi planladığını bildirdi.
25 Ağustos’ta Çin Halk Bankası (PBoC), “yasadışı” ICO’lara karşı sıkı önlemler alınacağını ilan eden yeni bir uyarı yayınladı.

CT Japonya’ya göre, OTC platformları tarafından kullanılanlar dahil olmak üzere üçüncü taraf kripto ödeme kanallarının “Anti-Kripto” ni zorlaştırmak için yeni tedbirler alındığı bildiriliyor.
Bu Ocak ayında, Pekin’den gelen yeni bir baskı, özellikle Eylül ayından bu yana kripto-ticaret ve ICO’lar üzerine bir ambargo ekleyerek, eşler arası (P2P) ve OTC kaynaklarının yasaklanması da dahil olmak üzere sahte ticaret platformları gördü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap