Çin DCEP’i Test Etmek için Ünlü Teknoloji Devi ile Ortaklık Kurdu!

Çin DCEP’i Test Etmek için Ünlü Teknoloji Devi ile Ortaklık Kurdu!

Paylaş
Çin DCEP’i Test Etmek için Ünlü Teknoloji Devi ile Ortaklık Kurdu!

Çin Merkez Bankası (PBoC), dijital para birimini ilk kez görücüye çıkartmak için Huawei, ticari bankalar ve ayrıca büyük telekomünikasyon operatörleri ile ortaklık kuruyor.

Çin’in önde gelen finans medya kuruluşu Caijing tarafından yayınlanan bir rapora göre, Çin Merkez Bankası’nın dijital para birimini Shenzhen ve Suzhou’da test ederken, Huawei ve ülkenin en büyük ticari bankaları ile ortaklık kurması bekleniyor.

“Rekabet”

Bir kaynak, Caijing’a ülkenin örnek kripto parası DCEP’in Banka için büyük önem taşıdığını söyledi. Pilot projelerini yürütmesi beklenen, devlete ait ticari bankalarla kapalı toplantılar yaptıklarını belirtti. Şu an itibariyle, deneme süreci üzerinde çalışan sadece dört banka var ancak belirtildiğine göre bu kurumlar küçük ve ortak ölçekli bankaları işe alarak yeni işbirliği modelleri keşfedebilir.

Üç büyük telekom operatörü (China Mobile, China Telecom ve China Unicom), bankalarla birlikte, yeni dijital para için cüzdan uygulamaları geliştirmek üzere rekabete girdi.

Kasım ayının sonunda Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, ülkenin dijital para biriminin gelişimini tamamladığını ve deneme planları üzerinde çalışmaya başladığını ortaya koydu.

Kasım’ın başlarında başkan yardımcısı, finansal teknoloji araştırması yapmak amacıyla, Merkez Bankası ile Çin telekomünikasyon devi arasında bir ortaklık kurmak için Huawei’nin Shenzhen merkezini ziyaret etti.

Süreç Karmaşık

Yifei ayrıca DCEP’in “çok karmaşık bir proje” olduğunu belirtti; yani süreç yavaş ilerleyecek. Çin’in büyük bir nüfusu var ve her bölge ekonomik kalkınma açısından farklı.

Kirptoya alışma sürecinden sonra, Shenzhen 2020’de DCEP’in benimsenmesini hızlandırmaya odaklanacak. Deneme sürecinde düşünülen temel sektörler ulaşım, eğitim, sağlık ve ticaret gibi endüstriler olacak.

Çin yalnız değil

Çin’in finans çarı Huang Qifan, Merkez Bankası’nın 5-6 yıl DCEP üzerinde çalışmasından sonra, piyasaya çıkarmaya hazır olduğunu doğruladı.  Ayrıca PBoC’nin kendi para birimini çıkartan ilk merkez bankası olabileceğini de söyledi.

Ancak diğer ülkeler şimdiden Çin’in tepesine biniyor. Fransa Merkez Bankası da 2020’de dijital parasını test etmeye başlayacak.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap