Çin, CBDC Kullanım Alanını Genişletmeyi Planlıyor

Çin, CBDC Kullanım Alanını Genişletmeyi Planlıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Çin, CBDC Kullanım Alanını Genişletmeyi Planlıyor

Çin, Kuşak-Yol projesi ve hudut ötesi ödemeler için dijital yuan’ın kullanım alanını genişletmeyi planlıyor. 

CBDC’ler üzerinde çalışmaya başlayan birinci ülkelerden biri olan Çin, dijital para ünitesinin gelişiminin tamamlanmasına karşın CBDC’yi şimdi resmi olarak başlatmadı.

CBDC Test Alanları Çoğalıyor

Çin’den Avrupa’ya giden çok sayıda ticari trenin kalkış noktası olarak hizmet veren Xuzhou kentinde, hudut ötesi ticaretlerde Çin dijital para ünitesinin kullanımını teşvik eden bir plan yayınladı. 

South China Morning Post’un haberine nazaran, kentten Asya ve Avrupa’daki 21 ülkeye 18 tertipli hudut ötesi demiryolu teması bulunuyor. Bir ticaret merkezi olan Xuzhou, hudut ötesi trenler ile taşınan malların hizmet ve depolama fiyatlarını ödemek için dijital yuan kullanımını teşvik etmeyi planlıyor. Gerçekleşecek olan bu uygulama, e-CNY kullanımını gelecekte kentteki vergi ve kamu hizmetlerini ödemek için genişletmeyi amaçlıyor.

Xuzhou’nun yanı sıra Hong Kong Para Otoritesi, Guangdong-Hong Kong- Macau Büyük Körfez Bölgesi’nin dijital yuan kullanarak hudut ötesi ödeme yapmak için bir test alanı olacağını duyurdu. 

Bununla birlikte Jiangsu eyaleti, dijital yuan kullanım örneklerini teşvik etme konusunda hayli proaktif davrandı. Eyaletteki bir öbür kent olan Changshu da devlet memurlarına ve kamu kurumlarında çalışan bireylere dijital yuan kullanarak ödeme yapacağını açıkladı.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Genel Müdür Yardımcısı Darryl Chan, bahis ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “HKMA, Hong Kong’da bir hudut ötesi ödeme aracı olarak dijital Yuan’ı test etmek için Çin Halk Bankası ile birlikte çalışıyor.” 

Chan, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan bir öteki hudut ötesi projenin de HKMA, Çin ve başka iki ülke tarafından verimliliği arttırmak ve hudut ötesi süreçlerin maliyetini düşürmek emeliyle incelendiğini kelamlarına ekledi. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap