Çin Blockchain’de Dominant Hale Geliyor: DCEP’in 220.000 TPS Gördüğü İddia Ediliyor!

Çin Blockchain’de Dominant Hale Geliyor: DCEP’in 220.000 TPS Gördüğü İddia Ediliyor!

Paylaş
Çin Blockchain’de Dominant Hale Geliyor: DCEP’in 220.000 TPS Gördüğü İddia Ediliyor!

Çin, ABD dolarının küresel hâkimiyetini bozmak için blockchain bazlı bir dijital para birimi kullanmak istiyor. Fakat talep ettikleri işlem hızı düşündürücü.

Jeopolitik iklimin git gide ısınmasıyla, stablecoin yarışı yakında başlayacak gibi gözüküyor. Çin, kendini blockchain gelişimine adamış durumda ve dijital para birimi planıyla ilgili çalışmalarını hızlandırıyor. Şangay merkezli blockchain kıdemlisi Cai Yin’e göre “gelecek yıl kripto token’lar savaşı olacak”.

Projenin ilk aşamada 2 milyar insana ulaşması bekleniyor

Devlet destekli bir dijital para birimi, ancak ölçeklenebiliyorsa mevcut ödeme ağlarını etkili bir şekilde değiştirebilir. Çin’in dijital para birimi (DCEP), bu sorunu çözdüğünü iddia ediyor ancak bunun ne kadar doğru olduğu belli değil.

Çin Renmin Üniversitesi’nin kıdemli araştırma görevlisi Yang Wang’a göre, DCEP saniyede 220,000 işlem hacmine (TPS) sahip. Karşılaştırmak için PayPal’in TPS’inin 40,000, Libra’nınkinin 1,000 olduğunu bilmenizde fayda var.

Yang’a göre bu, Çin’in dijital para birimi hayalinin gerçeğe dönüşebileceğinin bir kanıtı. Bununla birlikte, iddia edilen TPS’in teoride pratikten farklı olduğu iddia edildi. Plan yine de iddialı.

Yang, Çin’in dijital para biriminin ilk aşamada 2 milyar uluslararası kullanıcıyı çekebileceğini iddia ediyor. Güneydoğu Asya ve Bir Kuşak, Bir Yol girişiminde olanlar bu yeni ödeme kanalını kullanmaya teşvik edilecek.

Dolar ve Yuan arasındaki farkı azaltmak

Çin, yuan ve ABD doları arasındaki kullanım farklarını da azaltmak için ulusal parasının kullanımını arttırmayı planlıyor.

Ülkede zaten Çin Merkez Bankası tarafından yönetilen bir blockchain ticaret ve finans platformu var. 2019 Temmuz ayında bildirildiği gibi platform, yabancı hareketlerle 4,4 milyar ABD doları değerinde işlem gördü. Çin, yuan ve dolar arasındaki boşlukları daha da azaltmak için dijital para biriminin kullanımını arttırmayı planlıyor.

Proje başarılı olursa, küresel finansal piyasaları istikrarsızlaştıracak ve hatta ABD dolarını zayıflatacak. Öte yandan Facebook ise, projeyi, Libra planlarında sorun çıkmaması için düzenleyicilere karşı kullanıyor.

Devlet destekli stablecoin’ler arasındaki yarış git gide belirginleşiyor, kimin kazanacağı merakla bekleniyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap