Çin Blockchain iyimserliğinden 1 ay sonra Bitcoin neden düşüşte?

Çin Blockchain iyimserliğinden 1 ay sonra Bitcoin neden düşüşte?

Paylaş
Çin Blockchain iyimserliğinden 1 ay sonra Bitcoin neden düşüşte?

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 28 Ekim’de blockchain teknolojisine desteğini açıklamasından bu yana Bitcoin ve altcoinler üzerindeki “Çin dopingi” belirgin şekilde azaldı.

Bitcoin fiyatı 10,600 dolardan 8,500 dolara kadar düştü ve NEO, Ontology ve TRON gibi Çin geliştirme ekiplerinin son üç hafta içinde hafifçe arttığı ancak spekülatif olarak yeterli talebi topladılar denilemez.

Bitcoin ve altcoinler için talep neden artmıyor?

Çin hükümetinin blok zincir teknolojisinin gelişimini zorlama konusundaki yeni vizyonunu takiben, kripto para piyasasında momentumun güçleneceği beklentileri hızla artış göstermişti.

Başlangıçta, bu tür beklentilerin bir gecede Bitcoin fiyatındaki ani bir yükselişin 10,000 dolar gibi kilit bir “psikolojik seviyenin” üzerine çıkmasına rağmen, nispeten kısa bir sürede fiyat “Xi öncesi” seviyelere geriledi.

Küresel pazar analisti Alex Krüger şunları söyledi:

Anakara Çin yatırımcıları Bitcoin talebini artırdı mı? BTC, hızlı bir şekilde Xi haberi öncesi seviyelerine geriledi; Çin’deki online arama sonuçları da Xi öncesi haber seviyelerine geriledi; Çin’den gelen alışverişlerde web sitesi trafiği haberlerden bu yana çok az değişti.

“Çin tokenleri” NEO, ONT ve TRX, haberin ardından VET (tedarik zinciri odaklı bir blok zincir) Çin haberlerini takip ederken iyi bir performans gösterdi. Bunun bir tür spekülatif ateşin belirtisi olduğunu düşünmeyin.

Analist, Çin’in blok zincir teknolojisinin geliştirilmesini ve uygulanmasını kolaylaştırmaya odaklandığını belirten Cumhurbaşkanı Xi’nin ifadesinden önce, bölgedeki kripto para birimlerinin nüfuzunun zaten yüksek olduğunu vurguladı.

Ayrıca, çoğu Çin’in kripto para yatırımcılarının Hong Kong gibi denizaşırı pazarlardan dijital varlıklarla ticaret yaptıkları, Tether gibi stabil kripto paralar satın aldıklarını söylüyor.

Bu nedenle, genel olarak Çin hükümetinin, Çin Merkez Bankası Dijital para projesi sürecinin devam etmesiyle Blockchain teknolojisini teşvik etmeye yönelik planlarını yenilemesi muhtemeldir.

BC Teknoloji Grubu İcra Direktörü Dave Chapman’ın yorumu ise şu şekilde:

Libra’nın duyurulmasıyla dünyadaki hükümetler, düzenleyiciler ve merkez bankalarının planlarını ve dijital varlıklara yaklaşımlarını hızlandırmak zorunda kaldıklarından şüphesiz.

Bu, Xi etkisinin sonu mu?

Bazı teknik analistler, Ekim ayının sonlarında Bitcoin’in 10.600 dolara yükselen hareketinin, öncelikle Çin’in blok zincir geliştirme girişimi etrafında iyimserliğin devam etmemesini, ralli nedeniyle katlanarak artan short işlem tasfiyelerinin satış baskısında kaynaklı olabileceğini öne sürdüler.

u.today

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap