Çin Bitcoin ve Blockchain eleştirisini yasaklıyor

Çin Bitcoin ve Blockchain eleştirisini yasaklıyor

Paylaş
Çin Bitcoin ve Blockchain eleştirisini yasaklıyor

Çin hükumeti, Blockchain ve kripto topluluğuna destek vermek amacıyla anti-Bitcoin ve anti-Blockchain haberlerini sansürlemeye karar verdi.

Uzun zamandır görünenin aksine Çin Halk Cumhuriyeti, Blockchain teknolojisi ve Bitcoin’i eleştiren, karşısında duran bütün haberleri engellemeye başladı. Bu karar elbette Çin’in Blockchain ve kripto para topluluğuna getirdiği yeni bakış açısıyla oldukça alakalı. Çin yeni bir politikayla merkeziyetsiz teknolojiye adapte olarak bu alanda dünyanın geri kalanına hükmetmek istiyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Blockchain teknolojisini destekleyen açıklamaları, Çin Ulusal Parlamento’sunun ‘Kriptografi Yasası’nı kongreden geçirmesi ve Çin Merkez Bankası’nın yakın zamanda kullanıma sunması beklenen Dijital Yuan gelişmelerinden sonra hükumetin bu hamleyle ülkede çok yaygın olan ‘sansür’ gücünü bu alanın dışında tutmaya karar verdi.

Çin halkının ise bu gelişmeyi 180 derece bir dönüş olarak yorumlayarak bunu ‘ironik’ bulduğu ifade ediliyor ve Blockchain teknolojisinin sanıldığından daha büyük bir ölçeğe sahip olduğu da belirtiliyor.

Çin Halk Bankası’nda teknoloji biriminin başında olan yönetici Li Chen, Devlet Başkanı Xi Jinping’in açıklamalarından hemen sonra Fortune dergisine verdiği röportajda “Çin’in, dijital para birimini başlatmak için ilk küresel merkez bankası grubu arasında olma şansının yüksek olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap