Çin Akıllı Şehir Projelerinde Blockchain’i Kullanıyor

Çin Akıllı Şehir Projelerinde Blockchain’i Kullanıyor

Paylaş
Çin Akıllı Şehir Projelerinde Blockchain’i Kullanıyor

Çin’deki yetkililer yerel yönetimler arasındaki bağı güçlendirmek için Blockchain tabanlı bir kimlik doğrulama sistemi geliştirdiler.

Shijiazhuang şehrindeki üç farklı kurum tarafından geliştirilen bu özel sistem sayesindeki ülkedeki her bir akıllı şehre özel bir dijital kimlik atanacak.

Yeni Kimlik Sistemi

Devlete bağlı olan Xinhua News Agency tarafından paylaşılan bilgilere göre Çin’deki yetkililer Blockchain tabanlı yeni bir sistem geliştirdiler. Bu sistemin genel olarak ülkedeki şehirler arasındaki iletişimi güçlendirmesi ve yerel yönetimleri birbirine bağlaması bekleniyor.

Zhongguancun İki Boyutlu Kod Teknolojisi Endüstri ve Bilgi Araştırma Enstitüsü Müdürü Zhang Chao, konu hakkında yaptığı açıklamalarda bu sistemin tamamen Çin tarafından geliştirildiğini belirtti. Yine Chao’nun açıklamalarına göre bu sistemin dağıtımından ve yönetiminden de tamamen Çin sorumlu olacak.

Çin 2012 yılından beri akıllı şehirlerle ilgili çeşitli planlar yapıyordu. Ülkedeki yetkililer 2016 yılında akıllı şehir sürecini başlattılar ve kendilerine 2020’ye kadar toplamda 100 akıllı şehir kurma hedefi koydular.

Ülkedeki yetkililer ayrıca geçtiğimiz haftalarda Blockchain teknolojisiyle ilgili önemli açıklamalar yaparak bu teknolojiyi kullanmaya başlayacaklarını açıkladılar. Görünüşe göre Çin Blockchain teknolojisini akıllı şehir projelerinde de kullanmayı planlıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap