CIA, Satoshi Nakamoto Hakkında Elinde Dosya Bulunduğunu İnkar Etmedi!

CIA, Satoshi Nakamoto Hakkında Elinde Dosya Bulunduğunu İnkar Etmedi!

Paylaş
CIA, Satoshi Nakamoto Hakkında Elinde Dosya Bulunduğunu İnkar Etmedi!

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), esrarengiz Bitcoin yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto ile ilgili dosyalara sahip olabilir. Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini (veya kimliklerini) bilebileceğine dair işaretler bulunuyor. CIA’nin, Anakart üzerinde çalışan bir yazılımcı olan Daniel Oberhaus’un bir Bilgi Özgürlüğü Yasası (FOIA) talebine “Glomar” olarak adlandırılan her hangi bir yanıt vermediğini bildirildi.

Oberhaus’a göre CIA, Bitcoin, Satoshi Nakamoto’nun sahte yaratıcısıyla ilgili belgelerin varlığını “ne onaylayacağı ne de reddedebileceğini” söyleyerek reddetti.

Oberhaus’un çabaları, 2016 yılında NSA’nın Nakamoto’nun gerçek kimliğini bildiğini iddia eden blogcu Alexander Muse tarafından yürütülen soruşturmayı takip ediyor.

Muse’nın bloguna göre, istihbarat ajansı, Bitcoin yaratıcısının maskesini kaldırmak için “stilometri” yi kullandı. Stilometri, bir kişiyi tanımlamak için yazı stilini benzersiz bir parmak izi olarak kullanma yöntemidir.

SATOSHI NAKAMOTO KİMDİR?

Bitcoin’i oluşturan kişi veya kişi grubunun kimliği, kripto para dünyasındaki hala en büyük gizemlerden biridir

Nakamoto’nun yarattığı Bitcoin, sektördeki bir numaralı dijital para birimi haline geldi. Birçoğu Nakamoto kimliğini ortaya çıkarmaya çalıştı. Ancak henüz kimsede net bir bilgi bulunmuyor. Yıllar boyunca araştırmacılar Nick Szabo ve Ross Ulbricht gibi bazı adayları Nakamoto olduğunu iddia ettiler. 2015’te ve yine 2016’da, Avustralyalı bir bilgisayar bilimci olan Craig Wright, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Hatta o etkinin kanıt olduğunu ilan etti. Ancak, cryptocurrency topluluğundaki birçoğu Wright’ın sahte olduğu iddialarına inanıyor.

KIEV’DE “ERİŞİM” OLMASI GEREKEN DİJİTAL NAKAMOTO HEYECANI

Başka bir gelişmede, Ukrayna’daki bir grup kripto para karşılığı olan Satoshi Nakamoto Cumhuriyeti’nin üyeleri Kiev’deki Nakamoto heykelini kurmayı planlıyorlar.

Yapılması planlanan heykel, şimdiki Lenin’in Shevchenko Bulvarı üzerindeki devrilmiş heykelinin yerini alacak. Grubun kurucularından Andriy Moroz’un sözleri şöyle:

“Bizler, herkes için yeni bir özgürlük sembolü olan büyük insanların anıtlarının inşasındayız”

Bitcoin yaratıcısına bağlı olarak, grup dijital bir heykel oluşturmayı planlıyor. Lenin heykelinin bir zamanlar durduğu yerde bir sütun kurmayı planlıyorlar.

Bir akıllı telefon uygulamasıyla görüntülendiğinde, sütun üzerinde bir Nakamoto görüntüsü görünecek. Grubun web sitesindeki ayrıntılar, Kiev’deki şehir yetkililerinin onayını beklediklerini gösteriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap