Charlie Lee Açıkladı: Herkes Elindeki Varlığın % 10’unu Bitcoin’e Ayırmalı

Charlie Lee Açıkladı: Herkes Elindeki Varlığın % 10’unu Bitcoin’e Ayırmalı

Paylaş
Charlie Lee Açıkladı: Herkes Elindeki Varlığın % 10’unu Bitcoin’e Ayırmalı

Kriptokoin – Elinizdeki varlığın ne kadarını Bitcoin’e ayırmalı? Son on yılda Bitcoin çok önemli aşamalar kaydettiği için gerek kripto para alanındaki insanların gerekse de bu alanın dışındaki insanların oldukça önem verdiği bir konuma geldi. Bu yüzden soru şimdilerde herkesin dilinde.

Yaklaşık 20.000 dolara ulaşmasını sağlayan boğa koşusu halen daha bir çok kişinin zihninde taze iken, genellikle tekrar tekrar ortaya çıkan sorulardan biri, ne kadar Bitcoin’e sahip olunması gerektiği şeklinde. Bu soru son zamanlarda Monero’dan Riccardo Spagni, Litecoin’den Charlie Lee, WhalePanda ve Blockstream’den Samson Mow’un katıldığı Magical Crypto Friends’in son bölümünde ele alındı.

Ne Kadarını Bitcoin’e Ayırmalı?

Bir Twitter kullanıcısı tarafından sorulan bir kişi ne kadar Bitcoin’e sahip olmalı şeklindeki soruya karşılık olarak Charlie Lee “elinizde bulundurduğunuz varlığın % 10’unu Bitcoin’e ayırmalısınız” şeklinde bir cevap veriyor. Bu cevabın ardından Riccardo Spagni, rakamın kişinin riskten kaçınıp kaçınmayacağına bağlı olarak değişebileceğini ve bu senaryoda rol oynayan başka değişkenlerin de olabileceğini vurguluyor. Mow konuyla ilgili olarak farklı bir yaklaşım sergileyerek şu ifadelere yer veriyor:

“Doğru bir cevap olduğunu sanmıyorum. “Herkes ne kadar altına sahip olmalı” şeklinde bir soru sormak gibi bir şey bu. Bu sadece paranızı bir şekilde tutmak isteyip istemediğinize bağlı. Ayrıca herkesin durumu farklı farklı. Bu yüzden biraz da durumunuzun ne olduğuna bağlı. Ancak bence biraz Bitcoin tutmak iyi bir hedef, ancak belirlenmiş bir rakam yok. ”

Charlie Lee, insanlara varlıklarının yüzde 10’unu neden Bitcoin’e ayırmaları gerektiği şeklindeki tavsiyesinin ardında yatan mantığı ise şöyle açıklıyor:

“Bitcoin on kat yükselirse, servetinizi ikiye katlarsınız. Sıfıra inerse, servetinizin sadece yüzde 10’unu kaybedersiniz. Bu makul bir risktir, ancak daha fazla risk almak istiyorsanız daha fazla alın.”

Ayrıca, programda Bitcoin’e yatırım yapan yoksul insanların Ragnar Lifthrasir tweet’leriyle bağlantılı olarak neden kötü bir fikir olduğu konusu da tartışıldı. Ragnar, “kira ödemek, fatura ödemek, yemek ödemek için” paraya ihtiyaç duyan insanlar para biriktiremedikleri için zaten Bitcoin alamayacaklarını ifade ediyor. Konuyla ilgili olarak Mow şöyle bir cümle kuruyor:

“Ragnar’ın söylediklerini dikkate aldığımızda gülük kazancı sadece 2 dolar olan insanların aylık 60 dolar kazandıklarını görüyoruz. Burada endişe duyulması gereken başka bir şey daha var. O da işlem ücretleri. 25 cent veya 50 cent işlem ücretlerini dikkate aldığımızda bu insanlar günlük gelirlenin yarıya yakınını işlem ücretlerine verdikleri bir noktada neden Bitcoin edinsinler ki?

İşlem Ücretleri

Mow’un bu söylediklerine karşılık olarak Spagni, işlem ücretleri sıfır olsa bile, Bitcoin kullanmanın yoksul bir kişi için pahalı olacağını vurguluyor. Böyle bir kişinin bir akıllı telefona sahip olması gerektiğini, genellikle durumun böyle olmadığını ve aynı zamanda cihazda İnternet erişimi ve gerekli olan programlara da sahip olunması gerektiğini ifade ediyor:

“Bunu yapabilmek için bir telefona sahip olmaları gerekiyorve bir akıllı telefona sahip olmayabilirler. Bu cihazda internet erişimi ve programlarasahip olmaları gerekiyor ve daha sonra ücretler anlamsız olsa bile, temel,internet bağlantısı gerektirmeyen, veri gerektirmeyen ve sıfır ücrete sahipolan nakite ihtiyacı var bu insanların. ”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap