Chainalysis: Balinalar, 34 bin Bitcoin satın aldı

Chainalysis: Balinalar, 34 bin Bitcoin satın aldı

Paylaş
Uzman Coin: Chainalysis: Balinalar, 34 bin Bitcoin satın aldı

19 Mayıs 2021 tarihi, kripto paralar için hatırda kalacak bir başka gün oldu. Bitcoin, 30 bin dolara kadar gerilerken Ether de bin 800 dolarlara kadar düştü. Birçok kripto parada yüzde 50’nin üzerinde kayıplar görüldü.

Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis, bu sert düşüşler sırasında neler olup bittiğine dair bir rapor yayımladı.

Son günlerde yaşanan düşüşlere benzer düşüşler, 2017 yılından beri dört defa görüldü.

24 Aralık 2017’de Bitcoin fiyatı 20 bin dolarlık zirvesinden düşüş yaşadığında5 Şubat 2018’de boğa koşusu sona erip fiyat 10 bin doların altına düştüğünde25 Kasım 2018’de ‘kripto kışın’ en şiddetli zamanında, fiyat 4 bin dolara gerilediğindeMart 2020 ortasında, finansal piyasalar Kovid salgınıyla birlikte çöküş yaşarken fiyat 4 bin doları aşağı yönlü kırdığında

Chainalysis baş ekonomisti Philip Gradwell’e göre, yaşanılan düşüşün Mart 2020 ve Aralık 2017’de görülen büyük fiyat düşüşlerine göre farklı yönleri var. Gradwell, alıcıların endişelerinin son zamanlarda artmasına rağmen büyük miktarlarda kripto para satın alan birçok yeni katılımcı olduğuna dikkat çekti. Gradwell, zincir üstü verilerin, bireysel yatırımcıların borsalarda satış yaptığını, kurumsal yatırımcıların ise satışa pek yönelmediğini ve bazılarının 19 Mayıs Çarşamba günü itibari ile alım yaptığını gösterdiğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ‘Balina’ terimi nedir?

Raporda, borsalara Bitcoin girişlerinin 13 Mart 2020’deki 412 bin BTC’ye kıyasla son üç günde 412 bin BTC ile geçmişteki satış dalgaları dikkate alındığında nispeten düşük olduğu kaydedildi. Gradwell, bu durumu satışların ağırlıklı olarak bireysel yatırımcılar tarafından geldiği şeklinde yorumluyor.

Balinalar, 34 bin BTC aldı

Raporda yer verilen bir başka önemli bulguda balinaların davranışıyla ilgili. Buna göre, yatırımcı balinalar son iki haftada varlıklarını 51 bin BTC kadar azalttıktan sonra 18 ve 19 Mayıs günlerinde 34 bin BTC satın aldılar. Gradwell’e göre bu Mart 2020 ile kıyaslandığında daha güçlü bir tepki alımı ve düşük fiyatlar, satmaktansa onları almaya teşvik ediyor olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap