CFTC Başkanı Konuştu: XRP Menkul Kıymet mi Emtia mı?

CFTC Başkanı Konuştu: XRP Menkul Kıymet mi Emtia mı?

Paylaş
CFTC Başkanı Konuştu: XRP Menkul Kıymet mi Emtia mı?

ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert, XRP’nin bir menkul kıymet mi yoksa emtia mı olduğunun belli olmadığını söyledi.

XRP Meselesi

Ripple’ın kendi kripto parası olan XRP’nin menkul kıymet mi yoksa emtia mı olduğu sorusu epey sık şekilde tartışılıyor. CFTC Başkanı Tarbert dahi bu sorunun henüz kesin bir yanıtının olmadığını söylüyor.

Bir grup XRP yatırımcısı bundan iki yıl önce menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Ripple’a dava açmıştı. Bu dava günümüzde hala devam ediyor çünkü taraflar henüz XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusunda uzlaşmaya varabilmiş değiller. Ripple yetkilileri, uzun süredir XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını söylüyor ve bu iddialarını yineliyorlar.

CFTC Başkanı Heath Tarbert kısa süre önce Cheddar’a verdiği demeçlerde bu konuya değindi ve kendisinin de kesin bir cevabının olmadığını vurguladı. Bitcoin ve Ethereum’un net bir şekilde emtia sınıfına girdiğini söyleyen Tarbert, XRP hakkında şunları söyledi:

Gerçekten belli değil. (Yanıtı öğrenmek için) beklemede kalın. Eğer bir menkul kıymetse o zaman XRP’den Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), emtia ise CFTC sorumlu olur.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap