Cezayir Bitcoin’i Tekrar Gündemine Alabilir

Cezayir Bitcoin’i Tekrar Gündemine Alabilir

Paylaş
Cezayir Bitcoin’i Tekrar Gündemine Alabilir

Cezayir’de yaşanan ekonomik ve siyasi bunalım sebebiyle ülke halkı oldukça zor günler geçiriyor. Bu bunalım içerisinde Cezayir tekrar Bitcoin’i gündemine alabilir. Bilindiği üzere oldukça uzun bir zamandır Cezayir ekonomik sıkıntılar çekiyor. Afrika’nın yüzölçümü bakımından en büyük ülkesi olan Cezayir, ayrıca dünyanın en büyük petrol ve gaz rezervine sahip ülkelerin başında geliyor. Ülkede süregelen protestolar ise her geçen gün şiddetleniyor. Bu protestoların amacı ise 20 yıldır cumhurbaşkanı olarak görev yapan Abdelaziz Bouteflika’nın tekrardan aday olmasını engellemek.

Cezayir’de yaşanan bu durum tıpkı 2011 senesinde Mısır’da yaşananlarla aynı. Hafızalara Arap Baharı olarak kazınan protestoların aynısı şu sıralar Cezayir’de kendini göstermiş durumda. Cezayir’de hükümet tıpkı sınır komşusu Fas gibi Bitcoin’i 2019 yılında yasakladı. Üstelik yalnızca Bitcoin alım satımı değil aynı zamanda Bitcoin’i bulundurmakta suç olarak yasalara girdi. Bu durum karşısında memnuniyetsizliklerini dile getiren Cezayir halkı tüm girişimlerine rağmen hükümeti bu kararından vazgeçiremedi. Bitcoin, ekonomik krizlerin yaşandığı ülkelerde çok iyi bir alternatif olduğunu gösterdi. Bitcoin özellikle Venezuela’da adeta bir kurtarıcı görevini üstlendi.

Amerika’nın sert yaptırımları sebebiyle Cezayir zor zamanlar geçiriyor. ABD’nin tıpkı İran’a ve Venezuela’ya uyguladığı ambargo bu seferde Cezayir’e uygulanıyor. Yerel para birimi Rial ise git gide değersizleşiyor. Her geçen gün ekonomik olarak kötüye giden Cezayir’de hükümetin tekrardan Bitcoin’i serbest bırakması tahmin ediliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap