CEO’nun şüpheli ölümü ve batan QuadrigaCX’in hikayesi belgesel oluyor

CEO’nun şüpheli ölümü ve batan QuadrigaCX’in hikayesi belgesel oluyor

Paylaş
Uzman Coin: CEO’nun şüpheli ölümü ve batan QuadrigaCX’in hikayesi belgesel oluyor

Dünyanın en büyük çevrimiçi yayın platformu Netflix, dün yaptığı açıklamayla QuadrigaCX borsası olayını ve şüpheli şekilde vefat eden borsa kurucusu Gerald Cotten’ın hikayesini belgesel haline getireceğini açıkladı. Belgeselin adı ise “Kimseye güvenme: Kripto kralı için başlayan av” oldu.

Netflix’te yer alan özere göre, bir dönem QuadrigaCX yatırımcısı olan ancak daha sonra soruşturma yapan kişilere dönüşen bir grup, kurucu Cotten’ın şüpheli ölümünü araştırmaya başlıyor ve çalınan 250 milyon Kanada dolarının peşine düşüyor.

Kanada’nın en büyüklerindendi

Bilindiği üzere 2019’da batan borsa, o dönem Kanada’nın en büyük kripto para platformları arasında yer alıyordu. Ancak borsa kurucusu ve CEO’su Cotten’ın Hindistan’da geçirdiği iltihabi bir bağırsak rahatsızlığı olan Crohn hastalığı yüzünden vefat etmesiyle, borsa batmıştı.

Ölüme hep şüpheyle bakıldı

Aslında anlatılan ve iddia edilen hikaye bu şekildeydi. Yatırımcılar, Cotten’ın ölümünü şüpheyle karşılamış ve borsanın iflasına inanmamışlardı. Müşterileri şüphelendiren en büyük olay, borsanın soğuk cüzdanlarına sadece Cotten’ın erişimi olmasıydı. Yani o tarihten sonra kimse fonlarına ulaşamayacaktı. Hatta mağdurların avukatları Cotten’ın cesedinin mezardan çıakrılarak ölüm nedeninin araştırılmasını talep etmişlerdi.

İflas sebebi ölüm değil

Müşterilerin ve avukatlarının şüpheleri ise Kanada Menkul Kıymetler Borsası’ndan yapılan açıklamayla doğrulanmıştı. Haziran 2020’de Komisyon, borsanın iflas sebebinin Cotten’ın ölümü değil, onun hayattayken yaptığı dolandırıcılık faaliyetleri olduğunu açıklamıştı. Cotten’ın, yaşadığı kayıpları telafi etmek için müşteri fonlarını kullandığı belirtilmişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap