CBOE Küresel Piyasalar Başkanı: ICO Pazarı Düzenleyici bir Anlaşma ile Yüzleşecek

CBOE Küresel Piyasalar Başkanı: ICO Pazarı Düzenleyici bir Anlaşma ile Yüzleşecek

Paylaş
CBOE Küresel Piyasalar Başkanı: ICO Pazarı Düzenleyici bir Anlaşma ile Yüzleşecek

CBOE Küresel Piyasalar Başkanı Chris Concannon, ilk coin teklifinin (ICO) kısa bir süre sonra iki kat düzenleyici bir “hesaplaşma” ile karşı karşıya kalacağını iddia etti.

Concannon’a göre, hesaplaşma iki dalga halinde gelecek. Birincisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’in ICO’ları kayıt dışı menkul kıymetler olarak sınıflandırması sonucu yatırımcıların ürünlerinin değersiz hale gelmesi. Takibinde ise, daha sonra ICO projelerinin arkasındaki şirketlere karşı bir dizi dava açıldığı için ikinci dalgayı gelecek.

“Hesaplama iki dalga halinde gelecek. Öncelikle SEC, ICO pazarında katılımcılarının peşinden gidecek. Ardından, ICO projelerinin ardındaki takımlara karşı davalar artacak”

dedi.

Concannon, ICO yatırımcılarının ICO pazarındaki belirsizlikten endişe ederek  “geceleri uyanık kalması” gerektiğini söyledi.

Concannon, birisinin kayıt dışı bir coin teklif etmesi halinde, teknik olarak kayıt dışı bir güvenlik vereceğini ve kanunun gözünde “kayıt dışı bir sigortacı” olarak değerlendirileceğini açıkladı.

“Birisine kayıtlı olmayan bir güvenlik sattıysanız, mahkemeye çıkarmaya karar verirseniz onlara karşı yükümlü olursunuz.”

SEC’nin ICO projelerini geriye dönük olarak icra edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Cornell Üniversitesi’nden Robert Hockett’de mali düzenleme profesörü, SEC’in muhtemelen sadece hafifletici durumlarda harekete geçeceğini söyledi:

“İşe karışan insanların, sanki kanunları ihlal ediyormuş gibi aleyhinde dava açılacağını düşünmüyorum. Ancak, dikkat çekici durumlarda elbette küçük müdahaleler olacaktır.”

2017 yılında, ICO pazarı, 4 milyar dolarlık fiat eşdeğerini yükselterek, fon kayıtlarını kırdı. Token Raporu’ndan gelen verileri kullanan Business Insider, ICO’ların 2018’de 7 milyar dolar çıkaracağını tahmin ediyor.

Mali düzenleyiciler halkı mevcut yasalara uymaya çağırıyorlar ve bunu yapmayanlara karşı harekete geçtiler. “Operasyon Cryptosweep” olarak adlandırılan şüpheli kripto yatırım ürünlerine yönelik geniş çaplı bir araştırmada, ABD ve 40 yargı alanından Kanadalı regülatörler 70 soruşturma açmış durumda.

Daha önce, McAfee Antivirus Software’in kurucusu ve kripto meraklısı John McAfee, SEC’ten gelen tehditler nedeniyle ICO’larla işbirliği yapacağını ve ICO projelerini destekleyeceğini duyurdu. Haziran ayı başlarında ikinci kez başkanlık görevini açıklayan McAfee, kripto para projelerini ve ürünlerini tanıtmak için tweet başına 105.000 dolar suçlamada bulunduğunu iddia etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap