Cardano’da kilitli toplam bedel ve ADA cüzdan sayısı süratle artıyor

Cardano’da kilitli toplam bedel ve ADA cüzdan sayısı süratle artıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Cardano’da kilitli toplam bedel ve ADA cüzdan sayısı süratle artıyor

Investing.com – Cardano ağında kilitlenen toplam değer, Ocak 2022 itibarıyla 75,4 milyon dolara ulaştı. DeFi alanına doğru genişleyen Cardano ağı, 2022 yılına hızlı başladı ve aktif kullanıcı sayısında önemli bir büyüme kaydetti.

Cardano vakfı tarafından paylaşılan bilgilere göre ise ağda kilitlenen toplam değer (TVL) ise 2022 yılının ilk ayında 75,4 milyon dolara kadar yükseldi. Bunun yanında Ocak ayı başında TVL, sadece 1 milyon dolar olarak gözüküyordu. Ancak ilerleyen günlerde merkezsiz uygulama (dApp) geliştiricilerinin Cardano ağına akın etmesi, kilitli toplam değerin hızla yükselmesini sağladı. Hatta ay ortasında bu rakamın 84,7 milyon dolara kadar yükselerek bir rekor kırdığı görüldü.

Kilitlenen toplam değer (TVL), DeFi sektöründe sıklıkla kullanılan bir terimdir ve ilgili ağın büyüme ölçütü olarak kullanılır. Buna göre DeFi endüstrisinde hizmet veren bir ağa yatırılan kripto varlıkların miktarını ifade eder.

Peki, ağlara gönderilen bu kripto varlıklarla ne yapılır? Kullanıcılar, herhangi bir Blockchain ağına kilitlenen varlıklarla gelir etmek amacıyla stake, ödünç verme, likidite havuzlarına katılma gibi DeFi ürünlerini kullanabilir. 

Bu ay Cardano Blockchain üzerinde görülen TVL artışı, ağa entegre olan DeFi protokollerinin bir sonucu olarak görülüyor.

ADA kullanıcı sayısı da artışta

Cardano ağındaki TVL artışının yanı sıra, Cardano’nun yerel tokeni ADA’yı tutan benzersiz adreslerin sayısında bir artış söz konusu. İstatistiklere göre cüzdanında ADA tokeni bulunan kullanıcı sayısı, bir önceki aya göre 12,24 oranında artarak 3 milyona yaklaştı. Bunun yanında paylaşılan bilgilere göre Cardano ağında geçen ay, bir önceki aya göre yüzde 18’e yakın artışla 29,4 milyon işlem gerçekleşti.

Son rakamlar, Cardano’nun DeFi sektörüne doğru genişlemesi devam ederken Blockchain ağına olan ilgi artışını resmediyor. 

Cardano 2022 yılında bir dizi yükseltme görecek

Cardano, 2022 yılında bir dizi geliştirme sürecinden geçeceği için bu durumun yerel tokeni ADA’yı nasıl etkileyeceği merak konusu olmaya devam ediyor.

Cardano’nun önümüzdeki aylarda P2P stake işlemlerini kullanacak bir kişiler arası test ağını tanıtması ve saniyede bir milyon işlemi işlemek için ağın hızını daha da artırmak adına Hydra katman 2 sistemini başlatması bekleniyor.

Bu sene gerçekleştirilecek bu geliştirmeler, kararlı sonuçlar verirse ağ, daha fazla geliştiriciye ev sahipliği yapabilir. Böylece rakip ağlar olarak görülen Ethereum ve Solana‘nın yaşadığı tıkanıklık sorunlarına karşılık Cardano, önemli bir alternatif olarak görülebilir.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap