Cardano mühendisleri blok boyutunun artırılmasını istiyor

Cardano mühendisleri blok boyutunun artırılmasını istiyor

Paylaş
Uzman Coin: Cardano mühendisleri blok boyutunun artırılmasını istiyor

Cardano’nun arkasındaki mühendislik şirketi Input Output Global (IOG), bugün ağdaki blok boyutlarının %11’lik oranda genişletilmesini talep eden bir teklif sundu. Şirketin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Cardano ağ kapasitesini plânımıza uygun olarak artırmaya devam ederken bir sonraki parametre güncellememizi de önermiş bulunuyoruz. Yaptığımız teklif kabul edilirse, blok boyutu 72 KB’den 80 KB’ye çıkacak ve 8 KB’lik bir genişleme olacak”

Bilindiği üzere bloklar, bir blok zincirinde onaylanan ve ardından kaydedilen işlem gruplarıdır. Daha büyük blok boyutu olması, her blok grubuna daha fazla işlem sığması anlamına gelir. Bu durum işlemlerin tamamlanma zamanını ve ağın kapasitesini de etkileyebilir.

Uygulamaların performansı artacak

Bununla birlikte Cardano blok zincirinin akıllı sözleşme platformu olan Plutusu’un performansını artırmak için de ayrı bir teklif daha öne sürüldü. Input Output, Cardano’daki işlem başına elde edilen komut dosyası hafızası biriminin ya da başka bir deyişle bir işleme dahil edilebilecek olan veri miktarının 12.5 milyondan 14 milyona yükseleceğini açıkladı. Yapılan değişimlerin, ağın genel kapasitesi dışında, Cardano üzerindeki uygulamaların da performansını artırması bekleniyor.

Bilindiği gibi Cardano bir süredir merkeziyetsiz finans odaklı çalışan bir blok zinciri olma yolunda ilerlemeye çalışıyor ve verilen bu tekliflerin de, bu plânın bir parçası olduğu belirtildi.

Cardano üzerinde ilk açılan DEX de Ocak ayında SundaeSwap olmuştu. Merkeziyetsiz borsa, Cardano’nun kendi token’ı olan ADA, SUNDAE ve metaverse token’ı PAVIA gibi bazı token’ları da içeriyor ancak borsada yapılan swap yani takas süresinin de oldukça yavaş olduğu görülüyor. Borsadan yapılan açıklamada ağın şu an ciddi şekilde tıkandığı ve takasların, tıkanıklık geçinceye kadar gerçekleşmeyebileceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde en büyük kripto paralar sıralamasında Solana ve BNB’yi de geride bırakan ADA, bu performansını devam ettiremedi ve şu anda 7. sırada bulunuyor. Haberin yazıldığı dakikalarda ise ADA yaklaşık 1.07 dolardan işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap