Cardano ağ yükseltmesi tamamlandı: Yeni projeler bekleniyor

Cardano ağ yükseltmesi tamamlandı: Yeni projeler bekleniyor

Paylaş
BTC Piyasası: Cardano ağ yükseltmesi tamamlandı: Yeni projeler bekleniyor

Investing.com – Cardano (ADA), son bir haftalık zaman diliminde en büyük 10 kripto para arasında şu an en iyi performans gösteren ikinci kripto varlık. İlk 10 kripto para arasında Avalanche (AVAX), yüzde 30’un üzerinde haftalık kazançla ilk sırada bulunurken Cardano, Ethereum ve Solana ile birlikte yüzde 15’in üzerinde haftalık değer artışına sahip.

Cardano, bugün son 24 saatte %5 yükselişle 0,94 dolar bandında el değiştiriyor. Cardano’nun son günlerde diğer büyük kripto varlıklardan nispeten daha iyi performans göstermesi, iç dinamikleri olarak görülen ekosisteminde geliştirilen proje sayısındaki artışa ve ağda uygulanan son gelişmelere bağlanabilir.

Cardano’nun geliştirici şirketi Input Output Global (IOG), ağı optimize etmeye ve iyileştirmeye odaklanmış durumda. Bugün IOG, blok başına Plutus komut dosyası bellek birimleri sınırlarını 56 milyondan 62 milyona çıkaran son güncelleme teklifini yayımladı.

Şirket, bu güncellemenin ağın ölçeklenebilirliğine yardımcı olacağını açıkladı. Plutus ile ağa akıllı sözleşme entegrasyonu gerçekleştirildiğinden Cardano’nun en yeni bileşenlerinden biri olarak görülüyor.

Plutus ile kullanıcılar, teknik bilgi ve kod koruması olmadan verimli bir şekilde kendi akıllı sözleşmelerini oluşturabiliyorlar. Cardano’nun en rekabetçi ürünleri arasında gösterilen Plutus ile yöneticiler, DeFi sektöründe sorunları ortadan kaldırıp ekosisteme daha faz kullanıcının katılmasını amaçlıyor.

Cardano yeni bir döneme giriyor

IOG, güncellemenin 21 Mart 00:44’te (TSİ), ağın 328. dönem sınırına ulaşacağı tarihte yürürlüğe gireceğini ekledi. Şirket, son aylardaki muazzam büyümeyi vurguladı ve gelecekte bu büyümenin devam edeceği beklentisini paylaştılar. 

Bu anlamda şirket, Cardano’da başlatılan yeni DeFi projeleri ve ağa yeni kullanıcıların girmesi sonucunda ağ trafiğindeki potansiyel artış konusunda uyarıda da bulundu. Buna göre özellikle NFT çıkışları veya bir token lansmanında ağda tıkanıklıklar oluşabileceği bilgisi veriliyor.

IOG tarafından yapılan açıklamada Cardano ekosistemi büyüdükçe, ölçeklendirme aşamasına odaklandıkları dile getirilirken güvenlik ve merkezsizliğin korunması öncelikli olup zamanla hız ve ağ kapasitesinin iyileştirilmesine odaklanacaklarını dile getirdiler. 

2022’de piyasaya çıkması beklenen 5 Cardano tabanlı proje

Cardano zincirinde ilginç projeler duyuruldukça platforma olan heyecanda artış görülüyor. Bu projelerden bazılarının 2022 yılında Cardano ağında hayata geçmesi bekleniyor.

Profila

Son zamanlarda internette görülen belirgin hareketlerden biri, Web 3.0’a yönelik talepte önemli bir artışın olması. Web 3.0, kullanıcılara daha fazla güç vermek için Blockchain teknolojisini kullanan internetin bir güncel hali olarak biliniyor. Profila, kullanıcılara kendi verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan bir platform olma misyonuna sahip söz konusu Blockchain projelerinden biri olarak tanımlanıyor.

Ardana

Ardana, Cardano’nun en başarılı sabit kripto varlık merkezi ve kullanıcıların Cardano’nun yerel ADA tokenlerini bir stake sistemi içinde kullanmalarına olanak tanır. Ardana, ABD dolarına karşı desteklenen dUSD olarak bilinen bir sabit kripto paraya sahip olarak çalışır. Bu merkezi olmayan sabit kripto varlık, kullanıcıların Cardano’da dUSD basmasına, satmasına ve satın almasına ve ardından bunu ADA tokenleri gibi teminatlı varlıklarda kullanmasına olanak tanıyacak.

Djed

Cardano’da geliştirilen bir diğer heyecan verici stabil kripto para odaklı proje ise Djed. Djed, akıllı sözleşmeler oluşturmak için algoritmik tasarım kullanan bir sabit bir kripto para. Bu sözleşmelerle, sabit kripto varlığın fiyatının çok daha istikrarlı hale gelmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda merkezsiz finans için mükemmel bir kripto para olmasını hedefleniyor.

Empowa

Şu anda Cardano ekosisteminde heyecan yaratan bir diğer proje, Sahra Altı Afrika’da gayrimenkul inşasını finanse etmeyi amaçlayan bir sosyal sermaye projesi olan Empowa. Halihazırda proje, Afrika’daki konut arzı piyasasında, finansman eksikliğine, yüksek sermaye maliyetine, arz eksikliğine ve yüksek inşaat maliyetine yol açan bir kıtlık döngüsüne çözüm olmayı amaçlıyor.

Revuto

Revuto, ücretli dijital platformlara odaklanarak geliştirilen bir proje. Cardano tabanlı Revuto, tüm abonelikleriniz için ödemeleri tek bir merkezi hesap üzerinden yapmanızı hedefliyor. Ayrıca Revuto’nun yerel tokeniyle ödeme yapılmasını teşvik etmek için tüm aboneliklerinizde indirim imkanı sunulması ve otomatik olarak geri ödeme ödülleri verilmesi planlanıyor.

Cardano’nun önünde heyecan verici bir yıl var  gibi görünüyor ve Blockchain ağında halihazırda bir dizi etkili proje başlatıldı. Bu beş proje ise 2022’de şekillenmekte olan en ilginç Cardano gelişmelerini temsil ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap