Büyük Soru: Hafta Sonuna Kadar Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Büyük Soru: Hafta Sonuna Kadar Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Soru: Hafta Sonuna Kadar Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Lider kripto Bitcoin fiyatı, bu ayın başlarındaki kimi güçlü hareketlerin akabinde, düşüş yörüngesine oturdu. Bununla birlikte, BTC 27 bin dolar gölgesini muhafazayı başardı. Pekala, bunda sonra kriptonun rotasında neler var? Analistler, bu soruya yanıt arıyor.

Hafta sonuna kadar Bitcoin fiyatı için sırada ne var?

Bitcoin (BTC) son vakitlerde değerli bir satış baskısı altına girdi ve haftalık grafikte yaklaşık %10 oranında bedel kaybetti. Basın saatine nazaran Bitcoin, 530 milyar dolarlık piyasa bedeliyle 27.387 dolardan süreç görüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Soru: Hafta Sonuna Kadar Bitcoin Fiyatı Ne Olur? 1

Son Bitcoin fiyat düşüşü, analistlerin bunu bir konsolidasyon ve sağlıklı düzeltme periyodu olarak isimlendirdiği daha geniş piyasa düzeltmesini takip ediyor. Münasebetiyle, 2023’te %80’lik şaşırtan bir yarardan sonra, Bitcoin’in bir sonraki ralliden evvel bir ölçü soğuma periyodundan geçmesi kuvvetle mümkün. Bitcoin finansal hizmetler firması Swan Bitcoin’de analist olan Sam Callahan şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Piyasa iştirakçileri, Federal Reserve’in faiz oranlarını daha uzun mühlet yüksek tutma mümkünlüğünün artmasının yanı sıra iktisattaki zayıflığa işaret eden çeşitli ekonomik ölçütler ışığında biraz ihtiyatlı davranıyor üzere.

Bununla birlikte, mevcut fiyat düşüşüne karşın, kripto bilgi firması Kaiko’ya nazaran Bitcoin-Altın oranı üst gerçek hareket etmeye devam etti. Yılın başında bir BTC 9 ons altına eşitti. Lakin birebir oran şu anda 14 ons altın düzeyinde.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Soru: Hafta Sonuna Kadar Bitcoin Fiyatı Ne Olur? 2Kaynak: Kaiko

Kaiko, Bitcoin-Altın oranının Kasım 2022’de kripto borsası FTX’in çöküşü sırasında en düşük düzeylere gerilediğini belirtiyor. Ayrıyeten şunları ekliyor:

Yükselen bir oran, devam eden makro belirsizliğe karşın BTC’nin inançlı liman altından daha yeterli performans gösterdiği manasına geliyor. Bu da bir yükseliş sinyalidir.

Bitcoin fiyatı için boğa senaryosu

Bitcoin fiyatındaki bu son geri çekilme, yatırımcıları Bitcoin’de yükselişte kalmaktan caydırmadı. BTC, bankacılık krizi ve yükselen faiz oranları üzere makro olaylara karşı güçlü bir direnç göstermeyi başardı. Bu yüzden, yatırımcılar bir sonraki büyük olaya bakıyor. Yani bir sonraki fiyat artışını belirlemede kıymetli bir rol oynayabilecek Bitcoin halving’i odakta.

Bitcoin halving’i temel olarak Bitcoin madencilerinin çalışmalarının bir modülü olarak aldıkları token sayısını azaltıyor. BTC yarılanması dolanımdaki tokenleri azalttığından, fiyatın üst gerçek çekilmesine yardımcı oluyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin’in bir sonraki yarılanma olayının gelecek yıl 2024’ün ortalarında gerçekleşecek. Bu nedenle analistler, Bitcoin için farklı fiyat maksatları veriyor. Bloomberg Intelligence analisti Jamie Douglas Coutts, 2024 Bitcoin halving’ine kadar BTC’nin 50.000 dolara ulaşmasını bekliyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin döngüleri yarılanmadan yaklaşık 12-18 ay evvel tabana vuruyor. Ayrıyeten, bu döngü yapısı geçmiştekilere benziyor. Fakat birçok şey de değişti. Ağ çok daha güçlü. Bununla birlikte, Bitcoin hiçbir vakit uzun vadeli önemli bir ekonomik daralmayla karşılaşmadı.

Öte yandan, bankacılık devi Standard Chartered geçtiğimiz günlerde BTC fiyatının 2024 yılı sonuna kadar 100.000 dolara çıkabileceğini belirtti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Soru: Hafta Sonuna Kadar Bitcoin Fiyatı Ne Olur? 3

Lider kripto paranın 2023 rallisi şimdi bitmedi!

Popüler analist Michaël van de Poppe, Bitcoin’in bu yılki geri dönüşünün, daha geniş kripto piyasalarındaki son düzeltmeye karşın devam edeceğine inanıyor. Lakin analist, Bitcoin’in yükseliş trendine devam etmeden evvel 26.600 dolara kadar gerileyeceğini öngörüyor. Analist, bu mevzudaki görüşlerini şu biçimde söz ediyor:

Bitcoin, sürdürmemiz gereken bir düzeye bakacak. Bu durumda, potansiyel giriş bölgeleri olarak 26.600 ila 28.000 dolar ortasındaki rastgele bir şeye bakmamız gerekiyor. Bunların kendisini desteklemesi lazım. Bunu yaparsak (yükseliş trendine) devam etmemiz mümkün. Bu ortada, piyasaların yine yükselişe geçmesi vakit alır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Büyük Soru: Hafta Sonuna Kadar Bitcoin Fiyatı Ne Olur? 4Kaynak: Michaël van de Poppe/Twitter

Analiste nazaran, Bitcoin boğalarının düzeltici hareketi bitirmek için kıymetli bir direnç düzeyini aşması gerekiyor. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Bitcoin için tıpkı tas tıpkı hamam. Direnç noktası olarak 27.800 doları geçemiyor. Bir sıçrama yapana kadar düşük düzeylerde bir süpürme izleyeceğiz. Lakin, trendin bilakis dönmesi için 28.800 dolar değil, 27.800 dolar çok değerli.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap