Buğday İhracatında Blockchain Kullandılar

Buğday İhracatında Blockchain Kullandılar

Paylaş
Buğday İhracatında Blockchain Kullandılar

Agrocorp ve Cargill bundan birkaç gün önce büyük bir satış yaptılar. Bu iki firma Kuzey Amerika’dan Endonezya’ya 12 milyon dolarlık buğday ihraç etti. Ve bu süreç tamamen blockchain aracılığıyla ilerledi.

İşlemin Detayları

IBM, Maersk gibi şirketler blockchain teknolojisini daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde işlem yapabilmek için kullanıyorlar. Bu şirketler blockchain teknolojisiyle yaptıkları işlemleri hem daha kısa süre içerisinde tamamlayabiliyor hem de daha etkili bir şekilde takip edebiliyorlar.

Agrocorp ve Cargill adlı iki firma da kısa süre önce blockchain teknolojisini kullandı. Cointelegraph’ın haberine göre bu iki firma Endonezya’ya 12 milyon dolarlık buğday gönderdi. Bu işlem dltledgers adlı bir blockchain platformuyla yapıldı. Singapur merkezli bu platform Hyperledger Fabric ile destekleniyor.

1 Nisan’da tamamlanan bu işlemle birlikte her iki tarafın da zamandan ve paradan tasarruf ettiği düşünülüyor. Ayrıca firmalar işlemi blockchain ile yaptıkları için işlem detaylarını da kolayca takip edebildiler. Blockchainin sağladığı en büyük faydalardan biri ise tarafları evrak işinden kurtarmak oldu.

İşleme dahil olan taraflar arasında Rabobank, Amarante, Transmarine gibi isimler de bulunuyordu. Rabobank yetkililerinden Mario Cortinhal ve Olivier de Jong tarafından yapılan açıklamalara göre taraflar blockchain sayesinde normalin yarısı kadar evrak işiyle uğraşmak zorunda kaldılar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap