Bu Verilere Göre Çoğu Bitcoin Yatırımcısının Kar ve Zararı Şaşırtıcı Sonuçlar Ortaya Koyuyor

Bu Verilere Göre Çoğu Bitcoin Yatırımcısının Kar ve Zararı Şaşırtıcı Sonuçlar Ortaya Koyuyor

Paylaş
Bu Verilere Göre Çoğu Bitcoin Yatırımcısının Kar ve Zararı Şaşırtıcı Sonuçlar Ortaya Koyuyor

Bitcoin – Son fiyat çöküşü Bitcoin hakkında bir yatırım olarak neler söylüyor? Bunu keşfetmek için, bugünün Bitcoin fiyatının tarihsel bağlamına göz attık.

Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin fiyatı 7 bin 500 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bu, birkaç hafta öncesine göre çok daha düşük bir seviye ancak (Coinbase geçmiş verilerine göre) Bitcoin’in hayat serüveninde ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bitcoin’in 3 Ocak 2009’da piyasaya sürülmesi ile 25 Kasım 2019 arasında 3.978 gün geçti, bu yüzden Bitcoin’in sadece 410 günlük kötü bir yatırım anlamına gelmesi kulağa son derece iyi geliyor. Sonuçta, Bitcoin 3.978 gününün 3.568’inde iyi bir yatırım olmuştur. Bu, var olduğu toplam günlerin neredeyse % 90’ına işaret ediyor.

Kayıp Gün

Öte yandan, 410 “kayıp” günü olarak ifade edilen Bitcoin’in şu anki fiyatına yakın ve ondan yüksek olduğu günler BTC yükselişe geçti. Bu Temmuz ayında, Bitcoin sadece 60 günde kötü bir alışverişti. Şimdi, bu sayı neredeyse yedi kat arttı.

Ne yazık ki, Bitcoin bugüne kadar var olan zamanının yaklaşık % 90’ı için (bugünün fiyatına göre) iyi bir yatırım olmasına rağmen, bu durum Bitcoin sahiplerinin % 90’ının gerçekten şu an cüzdanlarında kar ettiği anlamına gelmiyor. Özellikle çok daha fazla insan Bitcoin’i, ilk yıllarında satın almaktan daha çok yeni satın almış durumda. Son fiyatları daha yüksek olduğu için, daha yeni alıcıların para kaybetme olasılığı daha yüksek.

Aslında 2019, Bitcoin alıcıları için özellikle acımasız bir yıl oldu. Bitcoin, bu yıl şu ana kadarki 329 günün 190’ında kötü bir yatırım oldu. Başka bir deyişle, Bitcoin’in yakın fiyatı şu ana kadar 2019’un yaklaşık % 58’i için mevcut fiyattan yüksek olarak geçti.

2018, en kötü ikinci yıl olup, 365 gününün 167’sinde Bitcoin’i satın alan insanların büyük olasılıkla zarar ettiklerini söyleyebiliriz. 2017’de 53 “zarar” günü vardı. (2017’den önce satın alan Bitcoin sahipleri hala kar üzerinde oturuyor; 2017’den önce “zarar” günleri bulunmuyor).

Tespitler Zor

Tam olarak kaç kişi bu fiyattan para kaybediyor? Bir kripto veri firması olan Block, bugün Bitcoin sahiplerinin % 56’sının kar edeceğini, bugün % 8’inin kabaca nötr bir durumda olacağını ve geri kalan % 36’sının zarar edeceğini tahmin ediyor. Bu, mevcut Bitcoin fiyatına ve Bitcoin cüzdanlarında tutulan tokenların ortalama satın alma fiyatına dayanan bir tahmin.

Blockchain.com’a göre şu anda 43 milyondan fazla Bitcoin cüzdanı bulunuyor. Block verilerine daha bir odaklanınca, 15.7 milyondan fazla cüzdan şu anda içeriğinin maliyetinden daha düşük bir değere sahip. Tabii ki, birçok Bitcoin cüzdanı aktif değil veya kayıp durumda ve birçok insanın birden fazla cüzdanı da bulunuyor. Bu nedenle şu anda bir zarara bakan gerçek yatırımcı sayısı neredeyse kesinlikle biraz daha düşük.

Milyonlarca hesabın zarardan etkilendiğini söylesek de, kayıpların çoğu kimse için ağır olmayacağını ifade edebiliriz. 410 “zarar” gününde, yüksek “alım” fiyatı ile bugünün düşük “satış” fiyatı arasındaki medyan fark 2,000 doların biraz üzerinde yer alıyor.

Ancak 2 bin dolarlık değer kaybının olması için, cüzdan sahibinin 1 BTC’ye sahip olması gerekiyor. BitInfoCharts’a göre, tüm Bitcoin cüzdanlarının % 90’ından fazlası 0.1 BTC veya daha azına sahip. Buna bakıldığında, çoğu yatırımcı 200 doların altındaki zararlara bakıyor olabilir. Ve elbette, bu kayıplar ancak bugünün fiyatından satarlarsa gerçekleşir.

Bunun bir eğilimi yansıtması veya radarda basit bir sapma olması elbette Bitcoin’in fiyatının nereye gittiğine bağlı. Bu sayıların hiçbiri gerçek anlamda net değerler ifade etmiyor. Bitcoin’in fiyatı 8,000 dolara geldiğinde, geçmiş “zarar” gün sayısı 300’ün biraz üzerinde yer alacak. Şayet BTC fiyatı 10 bin dolara gelirse o zaman zarar gün sayısı 150 güne kadar inecek.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap