Bu Şirket Bitcoin Madenciliğiyle Ayda 1.5 Milyon Dolar Kazanıyor

Bu Şirket Bitcoin Madenciliğiyle Ayda 1.5 Milyon Dolar Kazanıyor

Paylaş
Bu Şirket Bitcoin Madenciliğiyle Ayda 1.5 Milyon Dolar Kazanıyor

New York’un Finger Lakes bölgesindeki bir elektrik santrali, Bitcoin madenciliği yaparak günde 5.5 adet Bitcoin kazıyor. Santrali işleten şirket bu sayede sadece BTC madenciliğiyle günde 50 bin dolar gelir elde ediyor. Bitcoin’in fiyatını 9 bin 100 dolar olarak kabul edersek bu, şirketin ayda 1.5 milyon dolar kazandığı anlamına geliyor.

Bir Taşla İki Kuş

Atlas Holding LLC, 2016 yılında Greenidge Generation adlı elektrik santralini kullanmaya başladı. Dresden, New York’ta bulunan bu santral 1937 yılında inşa edildi. Uzun süre kömür santrali olarak bu santral daha sonra doğal gaz elektrik santrali olarak kullanılmaya başladı.

Atlas Holding bu santrali normal şartlar altında yalnızca elektriğe duyulan talebin fazla olduğu aylarda aktif olarak işletiyordu. Yılın birkaç ayı boyunca elektrik üretilen bu santral, yeterli talebin olmadığı dönemlerde kapatılıyordu.

Şirket bu santrali daha verimli şekilde kullanabilmek için cesurca bir adım attı ve Bitcoin madenciliğine yöneldi. Bloomberg’ün haberine göre Atlas Holding, BTC madenciliği yapabilmek için geçtiğimiz aylarda tesise 7 bin civarında ekipman kurdu.

Bu cihazlar santralin 106 megawattlık elektrik kapasitesinin hemen hemen 15 megawattını kullanıyorlar. Ayrıca cihazların harcadığı elektrik doğrudan santralden geldiği için bu cihazları işletmenin maliyeti oldukça düşük oluyor. Şirket bu sayede günde kazdığı 5.5 BTC’nin büyük bir kısmını kar olarak sayabiliyor.

Bloomberg’ün haberine göre şirket Bitcoin madenciliğinden elde ettiği gelir sayesinde artık elektriğe çok fazla talep olmadığı dönemlerde de faaliyet gösterebiliyor. Bir zamanlar yılın yalnızca birkaç ayı aktif olan bu santral artık yıl boyunca kullanılabiliyor.

Halving de Etkilemeyecek

Bitcoin ağında Mayıs 2020’de bir halving olacak ve böylece madencilerin aldıkları blok ödülleri yarı yarıya düşürülecek. Şu anda kazdıkları her bloktan 12.5 BTC alan madenciler halving sonrasında 6.25 BTC alacaklar.

Halvingin Bitcoin madencilerini tam olarak ne şekilde etkileyeceği henüz bilinmiyor. Ancak pek çok kişiye göre halving sonrasında madencilik yapmak şimdikine kıyasla çok daha zor olacak. Çünkü hem daha sert bir rekabet ortamı olacak hem de madencilikten elde edilen gelir azalacak.

Atlas Holding ise yaklaşmakta olan halvingden pek korkmuyor gibi görünüyor. Şirketin CFO’su Tim Rainey’ye göre şirket hem BTC madenciliği yapıp hem elektrik ürettiği için halving sonrasında bile iyi durumda olacak gibi görünüyor:

Halving sonrasında ne olursa olsun biz avantajlı bir durumda olacağız. Aynı anda hem elektrik hem de Bitcoin ürettiğimiz için piyasa düşmeye başladığı zaman bile para kazanabiliyoruz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap