Bu Sefer Bir Bitcoin Borsası SEC’e Dava Açtı!

Bu Sefer Bir Bitcoin Borsası SEC’e Dava Açtı!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Sefer Bir Bitcoin Borsası SEC’e Dava Açtı!

Önde gelen Bitcoin ve altcoin borsası Coinbase, 24 Nisan’da ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı bir dava açtı. Borsa, düzenleyiciyi kriptolar için kural konulmasına yönelik evvelki talebine cevap vermeye zorlamayı planlıyor. Bu maksatla yasal süreç başlattı. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin borsası Coinbase’den SEC’e dava

Coinbase, 24 Nisan’da ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı harekete geçti. Borsa, kurumu daha evvelki kural talebine karşılık vermeye zorlamak için yasal süreç başlattı. Temmuz 2022’de Coinbase, SEC’den kripto dalındaki şirketler için rehberlik geliştirmek üzere kural koyma sürecini kullanmasını isteyen bir dilekçe hazırladı. Mevcut evraklar SEC’i dilekçeye uymaya zorlamıyor. Tersine, dava başarılı olursa, SEC’i dilekçeyi kabul etmeye yahut reddetmeye zorlamayı planlıyor.

BTC Piyasası: Bu Sefer Bir Bitcoin Borsası SEC’e Dava Açtı! 1

Coinbase, SEC’in dilekçelere makul bir müddet içinde cevap vermesi gerektiğini söyledi. Borsa, SEC’in muhtemelen talebini reddetmeye karar verdiğini öne sürdü. Fakat düzenleyicinin hususla ilgili rastgele bir açıklama yapmadığını söyledi. Mevcut yasal süreç dolaylı olarak Coinbase’in Mart ayında SEC’den aldığı Wells bildirimi ile ilgili oldu. Bu bildirim, SEC’in yakında Coinbase’e karşı hata duyurusunda bulunabileceğinin bir işareti. Coinbase, ilerlemeye karar verirse SEC ile mahkemede savaşmayı planlıyor.

Coinbase’e nazaran, halkın (veya Coinbase’in kendisinin) makul SEC siyasetlerine itiraz edebilmesi için SEC’in hususla ilgili bir açıklama yapması gerekiyor. Bu nedenle Coinbase, yanıtı “hayır” olsa bile SEC’in dilekçesine karşılık vermesine gereksinim duyuyor. Bu da kripto para düzenlemelerine yönelik bir yanıtın gelmesini sağlayabilir.

Coinbase, SEC ve Kongre ile görüştü

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, kendisinin ve işçisinin SEC ile görüştüğünü ayrıyeten tweetledi. Akabinde Coinbase’in kripto paralara yönelik net bir kural oluşturulması için bastırmaya devam edeceğini söyledi. Armstrong ve grubu, SEC’in aşırılığı da dahil olmak üzere ilgili hususları görüşmek üzere Kongre üyeleriyle de bir ortaya geldi. Coinbase, son vakitlerde SEC tarafından amaç alınan birçok kripto firmasından biri. Öbürleri ortasında Kraken, Bittrex ve Ripple yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri SEC Lideri Gary Gensler’i, eleştirdi. Tenkitlerin merkezinde kurumunun kripto para bölümüne yönelik sert tavrı yer alıyordu.

BTC Piyasası: Bu Sefer Bir Bitcoin Borsası SEC’e Dava Açtı! 2

Sonuç olarak Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Temmuz 2022’de Coinbase, SEC’ten kripto bölümündeki şirketler için rehberlik geliştirmek üzere kural koyma sürecini kullanmasını isteyen bir dilekçe hazırlamıştı. Bununla birlikte, mevcut yasal süreç SEC’i direkt dilekçeye uymaya zorlamıyor. Lakin düzenleyiciyi dilekçeyi kabul etmeye yahut reddetmeye zorlamayı amaçlıyor. Coinbase, SEC’i karşılık vermek için makul olmayan uzun bir müddet kullanmakla suçladı ve düzenleyicinin muhtemelen talebini reddedeceğine inanıyor. Borsa, Mart ayında aldığı ve düzenleyicinin firmaya karşı suçlamalarda bulunabileceğini belirten bir Wells bildiriminin akabinde SEC’e karşı yasal bir savaş için hazırlanıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap