Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek!

Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek!

Bitcoin (BTC), haftaya 40.000 dolardan önemli desteğe doğru yavaş bir düşüşle başlıyor. Spot fiyat çok etkileyici görünmeyebilirken, gelişmelerin ardında Bitcoin her zamankinden daha güçlü bir ağ sunuyor. Ancak teknik durumdan bağımsız olarak bu hafta BTC fiyatını neler etkileyebilir? Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Bitcoin yeni 50 günlük hareketli ortalama desteğini test ediyor

10 günlük toparlanmanın ardından Bitcoin, geçen haftanın sonunda neredeyse aynı yerde kaldı. BTC/USD, hafta sonu 42.000 doların biraz altında bir kapanış yaptı.  Popüler yorumcu Matthew Hyland Pazartesi günü “Bitcoin hala destek ve direnç arasında oturuyor” diyerek mevcut fiyat hareketleri karşısında fiyatın “rahatlatıcı” olduğunu ekledi.

Destek ve direnç seviyeleri yakınken, trader ve analist Rekt Capital, makro ölçekte destek seviyelerini geri alma söz konusu olduğunda BTC’nin göreceli zayıflığını yineledi. Daha önce, analist, Bitcoin’in Kasım ayından itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması için destek olarak yeniden teyit edilmesi gereken iki hareketli ortalama belirlemişti.

Dolar endeksi, Bitcoin’in fiyat hareketini desteklemeyebilir

Uzmanlara göre, Bitcoin’in 40.000 dolara dönüşü, ABD doları tarafından desteklenmeyebilir. 4 Şubat’tan bu yana, ABD doları döviz endeksi (DXY), bir önceki haftayı karakterize eden dik bir düşüş trendini sonlandırmaya çalışarak toparlanmaya başladı. Bu, geleneksel olarak riskli varlıklar için sorunlara yol açıyor. Pazartesi itibariyle DXY, 96 işaretinin üzerinde işlem görüyordu. Fed’in Mart ayındaki faiz artırımı ve Ukrayna ve Rusya’yı içeren jeopolitik durum bu hafta gerginliğe neden olan bir faktör olmaya devam ediyor. Analist Lyn Alden, “Geçen yüzyılda, hem hisse senetlerinin hem de tahvillerin olumsuz bir yıl geçirdiği yalnızca dört yıl oldu. Açıkçası henüz bir şey söylemek için çok erken ama şimdiye kadar hem hisse senetleri hem de tahviller 2022’de negatif getiri elde etti,” ifadelerini kullandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek! 1

Spot fiyat, vadeli işlemlere öncülük etmeye başladı

Yerel zirvelerin yükselişi ve düşüşün ortasında, Bitcoin türev piyasalarında ilginç faaliyetler yaşanıyor. Glassnode baş analisti Checkmate de dahil olmak üzere Twitter kullanıcıları tarafından belirtildiği gibi, açık pozisyon kaldıracı vadeli işlem piyasalarından kayboluyor. Bununla birlikte, kaldıraçtan yararlanma veya “tasfiye etme” riski de kayboluyor. Yatırımcıların kendileri stratejilerini değiştirmeyi seçtikleri belirtiliyor. Checkmate Pazar günü, yatırımcıların riski azaltmaya yöneldiğini gösteren bir grafikle birlikte Bitcoin vadeli işlem kaldıracının bu hafta önemli ölçüde geri çekildiğini aktardı. Bu nedenle, spot fiyatların öne çıkmasını bekliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek! 2

Spot ve vadeli fiyatlar arasındaki ilişkiyle ilgili olarak, analist Byzantine General, vadeli işlemlerin spot fiyatın üstünde değil, altında işlem görmeye başlama potansiyeli olduğunu ekledi. Vadeli işlem temeli ile spot arasındaki farklılığın zaten “oldukça önemli” olduğunu belirtti. Şu anda, CME vadeli işlemleri spot fiyatın 200 dolar kadar altında işlem görüyordu.

Hashrate, tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı

Hafta sonu boyunca, madenciliğe ayrılmış işlem gücünün bir tahmini olan hashrate grafikleri, tüm zamanların yeni en yüksek seviyelerine yükseldi. Bitcoin ağında etkin olan hashrate’in tam seviyesini bilmek imkânsız olsa da, hashrate tahminleri geçen yılın ortasından bu yana net bir artış eğilimi gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek! 3

Öte yandan madencilik zorluğu Pazartesi itibariyle 26.69 trilyondaydı. Ancak, bir sonraki otomatik ayarlaması onu daha da yükseğe çıkaracak – ilk kez 27 trilyonun üzerindeki seviyeler görülecek. Ayarlama yaklaşık üç gün içinde başlayacak ve yaklaşık yüzde 2,2’lik bir artışı temsil edecek.

Yatırımcılar HODL’a devam ediyor

PlanC olarak bilinen popüler Twitter hesabının belirttiği gibi, uzun vadeli alıcılara ait olduğu düşünülen cüzdanlar çarpıcı bir şekilde artıyor. Glassnode verilerine atıfta bulunan PlanC, en az iki önemli alım işlemi ve sıfır satış işlemi olan cüzdanlar olarak tanımlanan bu varlıkların şimdi neredeyse beş yılın en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti. Ocak ayının son günleri, iki haftalık bir aradan sonra BTC/USD 40.000 dolara döndüğü için pozisyon arayanlar için özellikle çekici görünüyor.

FOMC tutanakları yayımlanacak

25-26 Ocak tarihlerinde gerçekleşen FED toplantısının ardından 16 Şubat’ta Türkiye saati ile 22.00’da FED’in toplantısına yönelik tutanaklar yayınlanacak. Ocak ayının sonunda gerçekleşen toplantının sonucunda BTC fiyatında hafif bir geri çekilme görünmüştü. Tutanakların yayınlanmasının fiyatları nasıl etkileyeceğini, zaman gösterecek.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap