Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı!

Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı!

GameFi’nin popülaritesi artmaya devam ederken, toplam 1.322 proje arasında hala nispeten az sayıda gerçekten eğlenceli oyun var. Çoğu durumda, bir oyunun oynanabilirliği öznel bir nokta olduğundan, yalnızca ekran görüntülerine veya izlenecek yollara bakarak bir projenin potansiyelini değerlendirmek yeterli değil. Bunun yerine, GameFi coin projesinin sağlığını ve potansiyelini değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken 3 yönteme bakalım.

GameFi coin analizi için 3 yöntem

Kullanıcı sayısı, GameFi programındaki oyuncu sayısıdır ve GameFi ekosisteminin sağlıklı işleyişinin anahtarıdır. Ayrıca oyun projesinin kullanıcılar arasındaki popülerliğini de yansıtıyor. Footprint Analytics verilerine göre GameFi kullanıcılarının sayısı Nisan 2021’den bu yana artış gösteriyor ve bir dengeye ulaşmış durumda. Bu, birçok projenin hızlı büyümesi ve GameFi pazarının devam eden gelişimi ile oldukça ilişkili.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı! 1

Blockchain kullanıcı sayısı son 3 ayda kullanıcı sayısı daha fazla olan public Blockchain’lerin ağırlıklı olarak WAX, Hive, Polygon ve BSC olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı! 2

Bunların arasında, Splinterlands, Hive chain gibi, günlük yaklaşık 300.000 kullanıcıya sahip ve Hive kullanıcılarının %98’inden fazlasını oluşturur. Splinterlands, yerel token SPS’nin 0,1 doların altında fiyatlandırılmasıyla son zamanlarda en popüler oyun projelerinden biri ve düşük ihraç fiyatıyla oyuncuların oyuna katılma eşiğini düşürür. Ayrıca WAX ekosistemindeki oyunların diğer Blockchain’lere göre daha popüler olduğunu gösteren yüksek sayıda kullanıcı tutmayı başaran WAX da var. Oyuncular Alien Worlds’ü ücretsiz oynayabilir ve birkaç saatlik oyun için 10 ila 15 dolar kazanabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı! 3

Bunu, son 6 ayda ortalama günlük kullanıcı sayısının 120.000’den yaklaşık 20.000’e düştüğü Ronin Blockchain üzerinde Axie Infinity ile karşılaştırın. Bu sayıdaki fark, oyun kullanıcılarının çoğunun faaliyetlerinin off chain gerçekleştirilmesi ve yalnızca oyun aksesuarlarını içeren işlemlerin chain üzerinde yapılmasıdır. Bu nedenle, on-chain ve verimsiz on-chain işlemler için yüksek gas ücretleri, kullanıcı tabanındaki azalmanın nedenleridir.

Farklı başarılı projelerde 3 şey öne çıkıyor:

  1. Kullanıcılara hitap eden oyun türlerinin yanı sıra tüm kripto kullanıcılarına uygulanabilir ve düşük bir eşik değerine sahip olması gerekir.
  2. Oyna-kazan modeli de yüksek kullanıcı popülaritesinin önemli bir göstergesidir.
  3. Düşük gas ücretleri ve verimli yeteneklere sahip olmak.

Proje, kullanıcı sayısının büyümesine odaklanmazsa, oyun projesinin içerik zenginliği giderek artsa bile, kullanıcılar olmadan değersiz hale gelecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı! 4

Kişi başına işlemler

GameFi, ağdan geleneksel oyunlara göre daha fazla yetenek talep ettiğinden, bu projeleri destekleyen protokoller daha ucuz gas ücretleri ve hızlı işlemler gerektirir. Sonuç olarak, birçok Blockchain, özellikle oyun uygulamaları için özel chain’ler kullanıyor ve daha fazla proje kullanımı ve kullanıcı işlemini kolaylaştırmak için yetenekleri geliştiriyor. Footprint Analytics’e göre, WAX Blockchain üzerinde kişi başına düşen işlem sayısı, Nisan 2021’den bu yana günde yaklaşık 35 ila 50 işlemle nispeten sabit ve WAX, Farmers World ve Alien Worlds gibi projelere güvenmektedir ve bu sayı WAX üzerindeki işlemlerin yarısı. Yetenekler açısından, WAX yalnızca yüksek frekanslı işlemleri desteklemekle kalmaz, aynı zamanda saniyede 8.000’e kadar hızlı işlem gerçekleştirebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı! 5

Özellikle Avalanche’daki ortalama işlem sayısı Ocak ayından bu yana artarak 16 Mart’ta 50 işleme ulaştı. Başlangıçta DeFi alanında önemli bir konuma sahip olan Avalanche, GameFi’nin popülaritesi ile yavaş yavaş GameFi’ye geçti. Örneğin Crabada, oyuncuların madencilik, yağma, üreme, savaş, keşif ve işçilik yoluyla gelir elde ederken Crabada krallığını keşfedebilecekleri bir oyundur. İşlemlerin çoğunluğunu oluşturur. Avalanche, hıza ve düşük işlem maliyetlerine odaklanan, 4500 TPS’nin üzerinde işlem hacmine ve 2 saniyeden kısa işlem sonlandırma sürelerine ulaşan EVM uyumlu birinci katman Blockchain. Ethereum’un karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı! 6

Verilerden de görebileceğiniz gibi Near ve Moonriver gibi diğer Blockchain’ler temelde kişi başına 30 işlemin altında.

Kişi başına işlem hacmi

Kişi başına işlem hacmi, kullanıcı başına aktarılan ortalama fon miktarını ifade eder. GameFi projelerini analiz etmek çok önemli bir ölçümdür çünkü kullanıcı etkileşimi seviyesini ve ürün ve tokenomik tasarımının sağlamlığını yansıtır. Bir yatırımcı olarak, özellikle kullanıcı verilerinde sürdürülebilir büyüme ve oyun tabanlı programlar için üzerinde anlaşmaya varılan gelirde bir artış arayan bir programın kişi başına işlem hacmi eğilimlerinin devam eden istikrarına bakmalısınız. Daha dikkate değer düşüşlerden biri, Mayıs 2021’de kişi başına 20.487 dolarlık yüksek bir seviyeden Ekim’den sonra neredeyse sıfır hacme ulaşan OKExChain’dir. OKExChain oyunlarının gelişimi nispeten yavaştır ve planlama altındaki projelerin popülaritesi nispeten düşüktür.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu GameFi Coin’lerini Not Edin: Tahlil İçin 3 Prosedür Açıklandı! 7

Şubat ayı itibariyle Harmony, Ronin ve Ethereum şu anda GameFi’nin kişi başına işlem hacmi için ana savaş alanlarıdır ve bu chain’lerde fiyatlar 800 ila 4.000 dolar arasında değişmektedir. Bir GameFi coin projesinin potansiyeli olup olmadığını değerlendirmek için hangi protokol modelini kullandığına bakılmalıdır. OKExChain’deki gibi bir protokol modeli kullanırsa, chain ekosisteminin gelişmesi yavaş olduğundan ve başka planlar yapılmadığından başarılı olma olasılığı daha düşüktür; Hive veya WAX üzerinde bir protokol modeli kullanıyorsa, kullanıcı deneyimine odaklandığı ve iyi bir kullanıcı büyüme oranını koruduğu için daha fazla potansiyele sahiptir.

Kriptokoin.com olarak hazırladığımız, oyna-kazan rehberine buradan göz atabilirsiniz.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap