Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var!

Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var!

Wonderland DeFi altcoin topluluğu, bir Twitter kullanıcısının tarihteki en büyük kripto Ponzi planlarından biriyle bağları olan isimsiz bir yöneticiyi ifşa etmesiyle sarsıldı. DeFi altcoin platformu Wonderland’de üst düzey bir yöneticinin, başarısız kripto borsası QuadrigaCX’in kurucularından biri olan Michael Patryn olduğu ortaya çıktı. Düzenleyiciler, 2018’de yaklaşık 190 milyon dolarlık kripto paranın kaybolmasının ardından QuadrigaCX’in bir Ponzi planı olduğu sonucuna vardı. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

BTC Piyasası: Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var! 1

DeFi altcoin projesinde skandal

Wonderland’in tokeni TIME, Kasım ayı zirvesi olan 10.000 dolardan Perşembe günü tüm zamanların en düşük seviyesi olan 335 dolara düştü. Popüler merkezi olmayan finans platformu Wonderland’in hayranları, bir Twitter kullanıcısının daha önce tarihin en büyük kripto para birimi skandallarından birine karışmış bir üst düzey yöneticinin kimliğini açıklamasının ardından sersemlemiş durumda. Yakın zamana kadar, Michael Patryn, Wonderland topluluğu içinde anonim olarak “Sifu” olarak biliniyordu ve hazinesini yönetmekten sorumluydu. Ancak daha önce başarısız Kanadalı kripto borsası QuadrigaCX’in kurucu ortağı olarak ün kazandı. Ondan önce de dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarına karıştı. Kimliği ortaya çıktığından beri, kendisini “ilk merkezi olmayan zincirler arası rezerv para birimi protokolü” olarak tanımlayan Wonderland’daş rolünden çekildi.

BTC Piyasası: Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var! 2

Avalanche blockchaini ağında hizmet verilen DeFi platformu, yerel tokenini destekleyen varlık sepetine kripto ödünç veren yatırımcılar için %83.000 getiri sunuyor. Web sitesine göre, Wonderland’in hazine bakiyesi yaklaşık 675 milyon dolar ve 820.000’den fazla TIME tokeni yatırıldı. Wonderland Discord kanalının 91.000’den fazla üyesi var ve sohbetler memlerden teknik analizlere ve fiyat dalgalanmaları üzerine tartışmalara kadar her şeyi içeriyor. Ancak Patryn’in Wonderland’a katılımının ortaya çıkması, topluluğun üyelerini korkuttu. Quadriga’nın çöküşünden önce bile, daha önce Omar Dhanani adını kullanan Patryn’in sabıka kaydı vardı. Federal hapishanede yattı ve 2005’te kredi ve banka kartı dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan ve 2007’de hırsızlık, bilgisayar dolandırıcılığı ve büyük hırsızlıktan suçlu bulunduktan sonra Kanada’ya sınır dışı edildi.

BTC Piyasası: Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var! 3

Geçmişi de karanlıklarla dolu

Daha sonra 2013’te Patryn ve Gerald Cotten, Kanada’nın en büyük kripto borsalarından birine dönüşen QuadrigaCX’i kurdu. Ancak 2019’da Cotten, vasiyetini değiştirdikten sadece 12 gün sonra Hindistan’a yaptığı bir gezide öldü. Karısı bir aydan fazla bir süre sonra ölümü açıklamadı ve Wall Street Journal, Cotten’in tek başına erişebileceği bir kripto kasasında yaklaşık 250 milyon dolar bıraktığını bildirdi. Şirket iki hafta sonra iflas etti. Para yığınları şirketin çevrimiçi hesaplarını terk edip kara para aklayanlar tarafından yaygın olarak kullanılan borsalarda dolaşırken, kötü bir oyunun yakın olduğuna dair kanıtlar artmaya başladı. Kısa süre sonra, 115.000 müşteriye borçlu olunan yaklaşık 190 milyon dolarlık kripto para biriminin kayıp sayıldığı haberi geldi. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu o zamandan beri QuadrigaCX’in bir Ponzi şeması olduğunu belirledi. Düzenleyici, “Quadriga’da olan şey, modern teknolojiye sarılmış eski moda bir dolandırıcılıktı” dedi.

BTC Piyasası: Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var! 4

Patryn, çevrimiçi takma adı altında faaliyet gösteren QuadrigaCX skandalından bu yana düşük bir profil tutuyordu. Eylül ayında Wonderland, TIME tokenini piyasaya sürdü. Patryn, kurucu ekibin çekirdek bir üyesi olarak tanımlandı. Ve Çarşamba günü Patryn’in gerçek kimliği ortaya çıktı. Geçmişte dijital varlık alanında çeşitli karanlık aktörleri ifşa eden sleuth Zachxbt.eth. Twitter’da, QuadrigaCX‘in Kurucu Ortağı Michael Patryn’in kimliğini ortaya çıkardı. QuadrigaCX’in dijital varlık tarihindeki en kötü şöhretli “çıkış dolandırıcılıklarından” biri olarak ünü göz önüne alındığında insanların Wonderland’a olan güveni sarsıldı. Başka bir Twitter kullanıcısı, “Ne zaman böyle bir şey olsa sektörümüzün son derece beceriksiz görünmesine neden oluyor. Utanıyorum” diye yakındı. Yerli Wonderland tokeni TIME, birkaç toplu tasfiyeden sonra Kasım ayındaki yaklaşık 10.000 dolarlık zirvesinden Perşembe günü tüm zamanların en düşük seviyesi olan 335 dolara düştü ve kripto pazarındaki daha geniş bir düşüşün ortasında bile onu en kötü performans gösteren kripto paralardan biri haline getirdi.

BTC Piyasası: Bu DeFi Altcoin’ine Dikkat: Ponzi Temaslı Yöneticisi Var! 5

Bu arada, DeFi platformu şu anda kripto kredi piyasası Abracadabra ile birleşme için görüşmelerde bulunuyor. Wonderland kurucusu Daniele Sestagalli daha sonra Zachxbt.eth’in iddialarını bir tweet ve ardından resmi bir açıklama ile doğruladı. “Bireyin geçmişi geleceğini belirlemez” dedi, ancak Patryn’in “onaylanması için bir oylama yapılana kadar” hazine yöneticisi olarak görevi bırakması gerektiğini kabul etti. Wonderland’ın güvenliği konusunda güvence sağlamak için Wonderland’daki tüm fonların kendisi ve Wonderland ekibindeki diğer kişiler arasında “çoklu bir imza” süreci ile korunduğunu açıkladı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap