Bu DeFi Altcoin’i Hacklendi: Altcoin’ler Çalındı!

Bu DeFi Altcoin’i Hacklendi: Altcoin’ler Çalındı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin’i Hacklendi: Altcoin’ler Çalındı!

DeFi odaklı altcoin projesi Hundred Finance, 2363 Ethereum (ETH) ile sonuçlanan dev bir hack saldırısına uğradı. HND fiyatı toparlanmadan önce kısa sürede %3,5 değer kaybetti.

DeFi altcoin 6.5 milyon dolar kaybetti

Hundred Finance, 16 Mart’taki son saldırıda yaklaşık 2.363 ETH veya 6.5 milyon dolar kaybetti. Saldırgan kredi sözleşmesinden yararlandı ve izlerini gizlemek için Tornado Cash’i kullandı.

https://twitter.com/SlowMist_Team/status/1504293388333498368

Blockchain güvenlik firması SlowMist saldırı hakkında ve para akışını aşağıdaki tweet ile gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin’i Hacklendi: Altcoin’ler Çalındı! 1

Fonlar Ethereum ağına geri gönderildi

Bilgisayar korsanları, benzer saldırılar gerçekleştiren kötü adamlar arasında yaygın olan fon izlerini gizlemek için Tornado Cash karıştırma hizmetini kullandı. Bilgisayar korsanının adresi, Hundred Finance’in teminatı olarak SushiSwap’tan hızla milyonlarca dolar ödünç alan kötü niyetli sözleşmeler oluşturmak için Gnosis Blockchain’e fon sağladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin’i Hacklendi: Altcoin’ler Çalındı! 2

Daha sonra kredi sözleşmesinde bir avantaj kullanırlar, teminatlarından daha fazlasını ödünç alırlar ve bunu milyonlar elde edilene kadar yaparlar. Bu fonlar ETH’ye dönüştürüldü ve Ethereum ağına geri gönderildi. 2022 yılı, DeFi altcoin projelerinde birçok saldırıya tanık oldu ve bilgisayar korsanlarının TVL’deki birçok geliştirme projesinden her gün kazanılacak çok şey olduğunu görmelerinin nedeni açık.

Hundred Finance (HND) fiyatı çakıldı

CoinGecko’dan alınan verilere göre, saldırı açıklandıktan sonra HND fiyatı %3,5 düştü. Ancak, o zamandan beri 24 saatin en yüksek seviyesine ulaşmak için toparlandı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu DeFi Altcoin’i Hacklendi: Altcoin’ler Çalındı! 3

Sadece HND değil, aynı bilgisayar korsanı, “yeniden giriş” kullandıktan sonra wrapped ETH (wETH), wrapped BTC (wBTC), Chainlink (LINK), USD Coin (USDC), Gnosis (GNO) ve wrapped XDAI (wxDAI) üzerinden Agave ve Hundred Finance’den yaklaşık 11 milyon dolar çaldı. Saldırı, bilgisayar korsanlarının kredi sözleşmesi platformundan Dai (DAI) ve Ether’de (ETH) 3 milyon doların üzerinde çaldığı Deus Finance istismarının haberini aldıktan sonraki 24 saat içinde geldi. Hundred Finance ekibi ayrıca, Gnosis Blockchain’e istismar edildiğini ve soruşturmaları sürdürürken piyasalarını duraklattığını tweet’ledi.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, geçtiğimiz haftalarda Arbitrum tabanlı NFT piyasası Treasure benzer bir saldırıya uğramıştı.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap