Bu Chrome Uzantısı Ledger Cüzdanınızdan Kripto Para Çalıyor Olabilir!

Bu Chrome Uzantısı Ledger Cüzdanınızdan Kripto Para Çalıyor Olabilir!

Paylaş
Bu Chrome Uzantısı Ledger Cüzdanınızdan Kripto Para Çalıyor Olabilir!

Eğer “Ledger Secure” isimli bir Google Chrome uzantınız varsa, hemen kaldırmanız tavsiye ediliyor. Haberlere göre uzantı Ledger donanım cüzdanlarından kripto çalmayı amaçlayan kötü amaçlı bir yazılım.

Perşembe sabahı WizardofAus (@BTCSchellingPt) isimli yazılımcı,uzantının meşru bir Ledger uzantısı olmadığını, aslında kötü amaçlı bir yazılımolduğunu belirten bir tweet attı.

WizardofAus’a göre, kötü amaçlı yazılım, Twitter kullanıcısı@hackedzec’den 600 ZEC (yaklaşık 16 bin ABD doları) çalmış.

Ledger Secure uzantısının kurduktan sonra ZEC’lerininçalınmasıyla bilgisayarında kod buldu ve şifresinin çalındığını anladı. Bilgisayarındakarşılaştığı “tesadüfi bir dosya” ile bu uzantının tanıtımını yapan bir Twitterhesabına ulaştı.

Ledger’in resmi destek Twitterhesabı, kötü amaçlı yazılımın yasal bir Ledger uygulaması olmadığını doğruladıve yüklemiş olabilecek herkesi şirketle iletişim kurmaya ve uygulamayı Google’abildirmeye teşvik ediyor.

Olaydan Ders Alınmalı

Bu olay sonucunda, indirdiklerinize ve hangi web sitelerine girdiğinize dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Yüklediğiniz uygulamanın veya uzantının yasal olduğundan emin olmak için uygulamayı, mümkün olduğunca, doğrudan sağlayıcıdan indirmek her zaman daha iyidir.

Bir uygulama mağazasında, sağlayıcının web sitesinde bulunmayan bir uygulama görürseniz; meşru bir uygulama olup olmadığını sormak için onlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Ayrıca, kripto varlıklarınızı yönetmek için gündelik kullandığınız cihazı kullanıyorsanız, daha titiz olmanız gerekiyor. Hatta bu durumda en iyisi, yalnızca kripto işlemleriniz için ayrılmış bir araç almanız.

Hackerlar Kripto Cüzdanlarına Bayılıyor

Bilgisayar korsanları daha önce de birçok kez kriptocüzdanlarını hedefledi. Geçen Ekim ayında hackerlarkripto para cüzdanlarına botnet saldırısı başlatmak için Rus kötü amaçlıyazılımını kullanmışlardı. Cüzdanların bu kadar sıklıkla hedeflenmelerininnedeni, bunun ucuz bir işlem olması.

Çalınan ZEC’lere Ne Oldu?

Kötü amaçlı yazılımın kurbanı,600 ZEC’inin 300’ünü bulabildiğini iddia ettiği bir güncelleme yayınladı.

@Hackedzec’e göre, çalınan paralar bir borsada iki ayrı cüzdana aktarılmış. Koinlerin hangi borsaya gönderildiğine veya kurbanın borsayla temasa geçip geçmediğine dair henüz bir bilgi yok.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap