Bu Borsada Bitcoin (BTC) Fiyatı Çoktan 12 Bin Doları Buldu!

Bu Borsada Bitcoin (BTC) Fiyatı Çoktan 12 Bin Doları Buldu!

Paylaş
Bu Borsada Bitcoin (BTC) Fiyatı Çoktan 12 Bin Doları Buldu!

Kriptokoin.com – Arjantin hükümeti döviz rezervlerine erişimi engellemek için daha katı önlemler alıyor. Sonuç olarak, ülkenin yerel borsalarından birinde Bitcoin fiyatı şu anda yüzde 25’lik bir primle işlem görüyor.

Arjantinli yatırımcılar, Bitcoin’i yaklaşık 12 bin dolara ulaşan fiyatlarla satın alıyor

Değişen politika, ekonomik belirsizlik ve daha katı döviz kontrolleri, Arjantinli bankaların alım satım masası işlerini ortadan kaldırmasına yol açtı. Bankalar, gelecek yılki bütçeleri ve Fernandez hükümetinin işten çıkarmalar konusunda kısıtlamalar getirebileceği endişesiyle yönetim pozisyonlarında bir düşüşle başladı. Sektöre yapılan en büyük darbeler arasında, yerel banka bonolarının ödenmesindeki gecikmeler ve bankaların vadeli işlem yapma yeteneklerini sınırlayan döviz kontrolleri vardı.

Ekonomik kargaşanın kripto para piyasası üzerinde, yani Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi var. Sonuç olarak, Arjantinli yatırımcılar ana kripto para birimi için yüzde 25 primli fiyat ödüyorlar. Özellikle bu yazı itibariyle ana yerel kripto borsalarından biri olan Ripio, Bitcoin fiyatını 11.600 dolar civarında gösteriyor. Ancak bugün editör, 12.759 dolara ulaşan borsadaki Bitcoin fiyatını yayınladı. Bu rakam diğer dünya borsalarına kıyasla %38’lik bir primi temsil ediyor.

Arjantin’deki ekonomik durum Bitcoin fiyatını besliyor

Arjantin’deki ekonomik durum giderek daha istikrarsız hale geliyor. Dünya Bankası’ndan gelen verilere göre, yerel para birimi 2019’da önemli ölçüde değer kaybetti. Yıllık enflasyon %50’nin üzerine çıkarken, GSYİH 2018’de %2,5 ve 2019’un ilk altı ayında da %2,5 olarak gerçekleşti. Bazı gözlemciler, en büyük Latin Amerika ekonomilerinden biri olan Arjantin’in başka bir ekonomik krize doğru yönelebileceğini öne sürüyorlar.

Bu ortamda krizden kaçınmak için, Cumhurbaşkanı Macri’nin yönetimi daha katı korumacı kontroller uyguluyor. Farkı gidermek için, Arjantin genellikle enflasyonu körükleyecek şekilde ya da yurt dışından dolar ödünç alarak  para basıyor. Arjantin serbest ticarete kapalı ve verimsiz şirketlerle uğraşan korumacı bir ekonomi olduğundan, dolar borçlarını ödeyebilmek için ihracat yoluyla yeterli dolar üretme çabasındadır.

Döviz kısıtlamaları Bitcoin fiyatını daha fazla etkileyebilir mi?

Başkanlığı terk etmeden önce, Macri yaklaşmakta olan finansal krizi engellemek için son dakika önlemleri alıyor. Bunlardan biri olarak döviz kısıtlamalarını sertleştiriyor. Nitekim, Arjantin Merkez Bankası (BCRA) tarafından uygulanan son kontrol, Arjantinlilerin ayda 200 dolardan fazla alım yapmasını yasaklıyor.

Bu önlemlerin 10 Aralık 2019’da göreve başlayacak olan Alberto Fernandez liderliğindeki yeni bir yönetim tarafından desteklenmesi muhtemel. Nitekim La Nación’a göre, Fernandez giden yönetim tarafından uygulanan en son ekonomik önlemleri onaylıyor. Döviz kısıtlamalarının Bitcoin fiyatını etkileyebileceğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmında görüşlerinizi bize bildirin.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap