Bu Bitcoin Borsasının Hacklenen Hesapları Dark Web’te Satılıyor!

Bu Bitcoin Borsasının Hacklenen Hesapları Dark Web’te Satılıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Bitcoin Borsasının Hacklenen Hesapları Dark Web’te Satılıyor!

Kripto para piyasasının günden güne büyümesi ve artan benimseme oranlarıyla birlikte, berbat niyetli aktörlerin faaliyeti de artıyor. Son olarak Bitcoin borsası Coinbase ve Kraken’in üzerindeki kimi hesapların, Dark Web üzerinde satışa çıktığı tez ediliyor! Pekala, sırada ne var? Yatırımcılar ne yapmalı? İşte detaylar…

Bu Bitcoin borsası, hacker akınıyla karşı karşıya: Hesaplar Dark Web’te satılıyor!

Kripto para ünitelerinin yükselişi ve çevrimiçi bankacılığın artan popülaritesi, siber cürümlerde ve kimlik dolandırıcılığında bir artışa yol açtı. PrivacyAffairs.com tarafından yakın vakitte yapılan bir araştırma, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi bankacılık girişlerini, kredi kartı bilgilerini ve toplumsal medya kimlik bilgilerini amaç aldığı dark web’de bir bireyin ferdî bilgilerinin 1.010 dolar bedelinde olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Bu Bitcoin Borsasının Hacklenen Hesapları Dark Web’te Satılıyor! 1

Özellikle de 1 Mayıs 2023’te yayınlanan resmi bir basın açıklamasına nazaran, hacklenen kripto para hesaplarının satışı büyük bir patlama yaşıyor. Kripto para borsası Coinbase, çalınan doğrulanmış hesapların dark web’de 610 dolara satılmasıyla bilgisayar korsanları için tanınan bir gaye haline geldi. Bir öbür tanınan borsa Kraken de kullanıcılarının hesaplarının hacklendiğini ve 810 dolar üzere düşük bir fiyata online olarak satıldığını gördü.

Hacklenmiş kripto para hesaplarının satışı üzere siber cürümlere, son yıllarda daha fazla insan dijital varlıklara yatırım yaptıkça bunlara olan talep de artmıştır. Kripto paralar büyük ölçüde düzenlenmemiş ve merkezi olmayan bir yapıya sahip olduklarından, süratli bir halde kâr elde etmek isteyen bilgisayar korsanları için cazip bir amaç olarak görülüyorlar. Kripto para ünitelerinin kıymeti artmaya devam ettikçe, bilgisayar korsanlarının bunları çalma teşviki de artıyor. Kripto para ünitelerinin anonimliği, çalınan varlıkların izlenmesini ve kurtarılmasını zorlaştırarak mağdurlara çok az müracaat hakkı bırakmaktadır.

Kimlik hırsızlığı ve bilgisayar korsanlığı tehdidi, yatırımcıları endişelendiriyor

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere bir güvenlik ve araştırma firması olan PrivacyAffairs.com, kimlik hırsızlığı ve bilgisayar korsanlığı tehdidini azaltmak için kamu şuuru ve özeninin ehemmiyetini vurguluyor. Kullanıcıların ferdî bilgilerini çevrimiçi ortamda muhafaza ve her hesap için güçlü, eşsiz parolalar kullanma konusunda dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiyor. Bununla bir arada iki faktörlü kimlik doğrulama da çevrimiçi hesapların güvenliğini sağlamada çok kıymetli bir araç olarak açıklanıyor.

BTC Piyasası: Bu Bitcoin Borsasının Hacklenen Hesapları Dark Web’te Satılıyor! 2

Kripto para kullanıcıları, dijital varlıklarını çevrimdışı saklamak için soğuk cüzdanlar kullanmak ve özel anahtarlarını yahut tohum cümlelerini rastgele biriyle paylaşmaktan kaçınmak üzere ekstra tedbirler alabilir. Dijital varlıkların ve çevrimiçi bankacılığın kullanımı giderek yaygınlaştıkça, siber kabahat ve kimlik dolandırıcılığı tehdidi de artmaya devam edecektir. Kullanıcıların kendilerini ve varlıklarını dark web’deki bilgisayar korsanlarından ve öteki makûs niyetli aktörlerden korumak için gerekli tedbirleri almaları ise son derece değerli. Bu yüzden uzmanlar, yatırımcıların dikkatli olmasını öneriyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap