Bu Banka Blockchain Kullanarak 20 Milyon Dolarlık Tahvil İşlemi Gerçekleştirdi!

Bu Banka Blockchain Kullanarak 20 Milyon Dolarlık Tahvil İşlemi Gerçekleştirdi!

Paylaş
Bu Banka Blockchain Kullanarak 20 Milyon Dolarlık Tahvil İşlemi Gerçekleştirdi!

İspanya’nın çokuluslu bankacılık devi Banco Santander, Ethereum blockchainini kullanarak 20 milyon dolarlık bir tahvili ödedi.

Şirket, blockchain temelli tahvilin erken ödemesini gerçekleştirdi. Bu durum kamuya, Ethereum blockchain’inin borç senetlerine uygulanabileceğini gösteriyor.

Santander’deki Dijital Yatırım Bankacılığı başkanı John Whelan, 10 Aralık’ta şöyle bir tweet attı:

“Az önce 10 Eylül 2019’da verdiğimiz blockchain bazlı tahvilimizin erken ödemesini gerçekleştirdik. Bu da kesin olarak, bir borç senedinin blockchain üzerinden yönetilebileceğini kanıtlıyor.”

Aynı zamanda büyük bir küresel şirketler birliği Enterprise Ethereum Alliance’da başkanlık yapan Whelan, işlemin gerçekleştiğini kanıtlamak için Ethereum blok tarayıcısı Etherscan’da halka açık işlemler gerçekleştirdi. Santander bu işlemde hem ihraççı hem de yatırımcı olarak hareket ettiğinden, Whelan ihraççı cüzdanı ve yatırımcı cüzdanı üzerindeki işlemleri açıkladı.

Santander tahvil ihracını hızlandırmak ve geliştirmek için blockchain kullanıyor

Şirket, bu hamlesinin tahvil ihracını daha hızlı, daha verimli ve daha basit hale getirme niyetinde olduğunu belirtti. Santander ayrıca, tahvilin bir yıllık vadesinin sonuna kadar blockchain’de kalacağını söyledi.

Blockchain teknolojisi birçok sektörün ilgisini çekmeye başladı, bu teknolojiyi kullanmayı deneyen tek finansal firma Santander değildi.

Kasım ayının ortasında bankacılık devi HSBC, Singapur Borsası ve yatırım şirketi Temasek ile ortaklık kurup, sabit getirili menkul kıymet ihracı için blockchain kullanımını araştırmaya başladı. HSBC özellikle, tahvil ihracı sürecini geliştirmeyi ve maliyeti, tokenize edilmiş menkul kıymetler ve akıllı sözleşmelerle düşürmeyi amaçlamaktadır.

Ekim ayının başlarında, finansal hizmet devi Morningstar’ın kredi değerlendirme bölümü, token olarak verilen borç senetleri için bir blockchain platformu üzerinde çalıştığını ortaya koydu.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap