Bu Altcoin’i Piyasaya Döktüler: Fiyat Ansızın Çakıldı!

Bu Altcoin’i Piyasaya Döktüler: Fiyat Ansızın Çakıldı!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin’i Piyasaya Döktüler: Fiyat Ansızın Çakıldı!

Kripto para yatırımcılarının dikkat etmesi gereken konulardan biri, “rug pull” yöntemiyle token fiyatlarını manipüle ederek kısa yoldan zengin olmayı amaçlayan kötü niyetli geliştirici ekipler. Altcoin piyasasının boğa koşusuna başladığı 2021’de, birçok DeFi projesinin bu yöntemle milyonlarca dolarlık mağduriyet yaşattığını gördük. En son örneklerden biri DOXXED (DOX). Fiyatı %70 fazla değer kaybetti ve sosyal medya hesapları aylardır sessiz…

Altcoin yatırımcı dikkat, milyonlarca token’i piyasa döktüler

Siber güvenlik şirketi CertiK’ten yapılan uyarıya göre DOXXED (DOX) projesi, güçlü satışlar nedeniyle fiyatının %70 düştüğünü gördü. DOXXED, birden fazla yardımcı program ve kullanım senaryosu, gelir paylaşımı ve geri alımlardan oluşan BNB Chain tabanlı altcoin projesidir. CertiK tarafından yayımlanan aşağıdaki uyarıya göre, “birden fazla satış adresi, 170 gün önce dağıtımcıdan token aldı ve bunlar 319 BNB (126.495,14 dolar) karşılığında satıldı”. Bu süreçte, DOX fiyatı %70’den fazla değer kaybederken, 0.01641 dolar ATH fiyatından %96.96 uzaklaştı.

https://twitter.com/CertiKAlert/status/1501579595501420544

170 gün önce birden fazla adresin 319 BNB satıldığını söyleyen CertiK, yatırımcıları projenin “rugpull” olma ihtimaline karşı uyarıyor. Bunun destekler nitelikte, DOXXED’in sosyal medya hesaplarının bir aydan uzun süredir aktif olmadığını görüyoruz. CoinGecko tarafından elde edilen veriler, DOX fiyatının haftalık ve aylık bazda önemli ölçüde değer kaybettiğini gösteriyor.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’i Piyasaya Döktüler: Fiyat Ansızın Çakıldı! 1

Rug pull operasyonları binlerce kullanıcıyı mağdur ediyor

İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA), 2021’de potansiyel kripto dolandırıcılığı raporlarının muazzam ölçüde arttığını bildiriyor. Geçen hafta yayınlanan bir makaleye göre, FCA, 2021 yılının Nisan ve Eylül ayları arasında yaklaşık 16.400 olası dolandırıcılık raporu aldı. Bu raporlar, önceki yılın aynı döneminden 12.400’den fazla.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’i Piyasaya Döktüler: Fiyat Ansızın Çakıldı! 2

Ek olarak, veri izleyici Chainalysis’e göre, Defi ve kripto piyasası, 2021’deki rug pull olaylarından 2 milyar doların üzerinde kayıp verdi. Geçen yıl gerçekleşen toplam 7,7 milyar dolarlık tüm kripto dolandırıcılıklarının neredeyse %40’ını rug pull operasyonları oluşturuyor. Dolandırıcılık olayı, bir kripto para geliştiricisinin bir token’in fiyatını manipüle ederek olduğundan daha kazançlı görünmesini sağladığında gerçekleşir. Bundan sonra geliştirici, yatırımcı fonlarını yanlarında alarak projeyi terk eder. Kriptokoin.com olarak aktardığımız, Binance borsasında listelenen bir altcoin projesinden benzer gelişmelere buradan ulaşabilirsiniz..

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap