Bu Altcoin’e Dikkat: Balina Coinlerine El Konuluyor!

Bu Altcoin’e Dikkat: Balina Coinlerine El Konuluyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin’e Dikkat: Balina Coinlerine El Konuluyor!

Geçen hafta, farklı akıllı sözleşmelerin birbiriyle etkileşime girmesine izin veren Cosmos tabanlı bir Blockchain olan Juno Network, oldukça tartışmalı bir kararla karşı karşıya kaldı. JUNO isimli altcoin projesinin arkasındaki ağ, çok büyük veya iyi bilinen bir proje olmasa da özel karar, merkeziyetsiz finans alanında dalgalanmalar yarattı.

Altcoin balinasının portföyündeki JUNO’lar alınacak

Juno Network’ün yönetim oylamasında sunulan 16 no’lu öneride JUNO token sahipleri topluluğuna, bir topluluk üyesinin cüzdanındaki JUNO’ların büyük bir bölümünün kaldırılması (ve topluluk havuzuna geri verilmesi veya tamamen yok edilmesi) gerekip gerekmediği soruldu.  Geri almak istenilen miktar, 3.103.947 JUNO idi. Peki, bu balinanın cüzdanındaki tokenlar neden geri alınmak isteniyor? Söz konusu adresin Juno Network’te yakın zamanda bir airdrop’ta hile yaptığı iddia ediliyor.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’e Dikkat: Balina Coinlerine El Konuluyor! 1

Teklif sahibi, ekosistemde, tek oyuyla önerileri geçirebilecek tek bir cüzdanın bulunmasının önemli bir endişe kaynağı olması gerektiğini belirtti. Ayrıca bu balinanın elindeki miktarla, tokenın likiditesini on dakikada silebileceği, istikrarsızlaştırabileceği belirtildi. Son olarak, teklif sahibi, mevcut durumun “toplulukta korku” yarattığını söyledi. Bu argümanlar Juno topluluğunun çoğunu ikna etmiş görünüyor. “Evet” oyları kazandı.

Topluluk bu konuda neler düşünüyor?

Bu duruma karşı çıkanlar da vardı. Bazıları bu oylamayı “tehlikeli bir emsal” olarak nitelendiren yazılar yazdı. Merkeziyetsiz yönetime sahip ekosistemlerde ilginç sonuçlar çıkabiliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum Name Service (ENS) geliştiricisi Brantly Millegan’ın tartışmalı bir tweet’inin ardından, ENS DAO, onun projenin kar amacı gütmeyen kolundan çıkarılmasını ve DAO’nun yönetici unvanını kaldırmasını oyladı. Başka bir DeFi oylamasında MakerDAO, şeffaflık eksikliği ve düşük performans nedeniyle projenin içerik ekibini işten çıkarma yönünde oy verdi.

BTC Piyasası: Bu Altcoin’e Dikkat: Balina Coinlerine El Konuluyor! 2

Oylamanın geçmesiyle, Juno ekibi balinanın elindeki tokenların çoğunluğunu iptal edecek ve portföyündeki 3.1 milyon JUNO’yu 50.000’e indirecek, ancak bunun işlevsel olarak zincir üzerinde nasıl gerçekleşeceği henüz belli değil. Yazım sırasında JUNO, yüzde 2.5’lik bir düşüş ile 34.46 dolardan el değiştiriyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap