Bu Altcoin’de Tarihin En Büyük DeFi Hacki: Bu Coinler Çalındı!

Bu Altcoin’de Tarihin En Büyük DeFi Hacki: Bu Coinler Çalındı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’de Tarihin En Büyük DeFi Hacki: Bu Coinler Çalındı!

Axie Infinity yaratıcısı Sky Mavis tarafından geliştirilen Ethereum bağlantılı bir merkezi olmayan finans (DeFi) altcoin projesi olan Ronin Network (RON), yakın tarihli bir blog gönderisinde büyük bir güvenlik ihlali olduğunu doğruladı. Hack haberiyle birlikte altcoin fiyatı çöktü.

Altcoin projesinde tarihi hack sonrası fiyat sert düştü

Sky Mavis’in Ronin doğrulayıcı node’larının yanı sıra Axie DAO doğrulayıcı node’larının geçen hafta kötü niyetli bir aktör tarafından ele geçirilmesinden ve boşaltılmasından sonra proje, 173.600 Ethereum tokeni ve 25,5 milyon USDC tokeni olmak üzere toplamda yaklaşık 625 milyon dolar kaybetti.

Bu saldırı, Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz geçen Ağustos ayında gerçekleşen 611 milyon dolarlık Poly Network soygununu geride bırakarak, tarihin en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) hack’i olabilir. Ronin korsanı, güvenliği ihlal edilmiş özel anahtarların yardımıyla sahte işlemler oluşturmayı başardı. Poly Network çalınan fonların neredeyse tamamını geri almayı başarmış olsa da, Ronin’in tarihi bilgisayar korsanlığı olayını nasıl ele alacağı henüz belli değil. Saldırganla ilişkili adres, çalınan kripto paranın büyük çoğunluğunun kontrolünde olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’de Tarihin En Büyük DeFi Hacki: Bu Coinler Çalındı! 1

Hack haberiyle birlikte altcoin fiyatı sert düşüş yaşadı. Gün içinde 2,33 dolar fiyattan işlem gören RON, saldırının duyulmasından sonra yaklaşık %30 değer kaybederek 1,65 dolara kadar geriledi. CoinMarketCap verilerine göre, yazının yazıldığı sıralarda RON, 1,8022 dolardan el değiştiriyordu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’de Tarihin En Büyük DeFi Hacki: Bu Coinler Çalındı! 2RON fiyatı günlük grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Ronin (RON) nedir?

Ronin (RON), play-to-earn (P2E) oyunları için EVM tabanlı bir Blockchain. Ronin üzerine kurulu en popüler oyun, dijital bir koleksiyon oyunu ve piyasadaki en büyük P2E oyunlarından biri olan Axie Infinity’dir. Temmuz 2021’de Ronin’de faaliyet gösterdiği ilk ayda Axie, NFT işlem hacminde aylık %300 artış, aylık NFT trade’inde %180 ve günlük aktif savaşçılarda %131 artış yaşadı.

İlk dokuz ayında Ronin, 250.000 benzersiz günlük aktif adres, TVL’de 5 milyar dolar, 2 milyondan fazla cüzdan indirmesi ve piyasadaki tüm NFT işlemlerinin %15’ini elde etti. DEX Katana, haftalık aktif kullanıcılar tarafından en popüler ikinci merkezi olmayan değişim ve kullanıcıların Axie Infinity ekosisteminde token takas etmesine olanak tanıyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap