Bu Altcoin’de Kuşkulu Hack Saldırısı: Fiyatı Çakıldı!

Bu Altcoin’de Kuşkulu Hack Saldırısı: Fiyatı Çakıldı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’de Kuşkulu Hack Saldırısı: Fiyatı Çakıldı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) alanı sunduğu pek çok fırsatın yanı sıra riskleriyle de biliniyor. Bu tarz merkeziyetsiz pek çok proje, hack saldırıları ile karşılaşıyor. Bu sefer, DeFi ve NFT aracı Dego Finance’in saldırıya uğradığı bildirildi. Bunun ardından Dego’nun altcoin projesi DEGO sert bir düşüş yaşadı. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Dego Finance, saldırıya uğradı

Dego Finance, 10 Şubat’ta saldırıya uğradı. Kısa bir süre sonra, yerel yönetim ve öz sermaye tokenı DEGO’nun mevduatlarını kapatmak için Binance, Kucoin ve Gate.io gibi önde gelen kripto para borsalarıyla güçlerini birleştirdi. Protokol ayrıca kayıpları azaltmak için Uniswap, Poloniex, PancakeSwap, WazirX gibi platformları da aynısını yapmaya çağırdı. Dego Finance’in resmi Twitter hesabı, Uniswap ve PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsalarda likidite sağlayan adresinin ele geçirildiğini iddia etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’de Kuşkulu Hack Saldırısı: Fiyatı Çakıldı! 1

Sonuç olarak, ekip tarafından sağlanan DEGO çiftlerinde likidite boşaltıldı. DeFi platformu ayrıca hacker’lara kendileriyle iletişime geçmeleri için çağrıda bulundu. Ekip, aşağıdaki ifadeleri kullandı. Blockchain güvenlik ve analitik şirketi Peckshield’e göre, istismarcılar Dego Finance’in yanı sıra GameFi Incubator Cocos-BCX’ten 10 milyar dolardan fazla para çekti. Şirketin verileri, Binance Smart Chain (BSC), Ethereum ve Cronos’a ait 13 adresten gelen fonların boşaltıldığını gösterdi.

Altcoin fiyatı, hack haberiyle darbe aldı

Dego Finance, 2020’de piyasaya sürüldü ve hem DeFi hem de NFT araçları sundu. Kullanıcıların, açık artırma ve ticarete ek olarak, NFT’leri basmasına izin veren bir açık NFT ekosistemi olduğunu iddia etti. Ayrıca, Blockchain girişimlerinin kullanıcı tabanını artırmasını, tokenları dağıtmasını ve daha çeşitli NFT tabanlı uygulamalar geliştirmesini kolaylaştırmak için zincirler arası bir altyapı sunuyor. Mart 2021’de Binance, projeyi Innovation Zone’da listelediğini duyurdu. Dego Finance’in tokenı olan DEGO, hack’in ardından ciddi bir darbe aldı. Fiyat, 4.59 dolardan 3.61 dolara kadar geri çekildi. DEGO, yazım sırasında 4 doların biraz üzerinden işlem görüyor. Geçtiğimiz günlerde fiyat yükseldiği için bazıları bunun bir “rug pull” olduğunu iddia ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin’de Kuşkulu Hack Saldırısı: Fiyatı Çakıldı! 2

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap