Bu Altcoin, Hackerların Yeni Sevgilisi: Yüzmilyonlar Çalındı!

Bu Altcoin, Hackerların Yeni Sevgilisi: Yüzmilyonlar Çalındı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin, Hackerların Yeni Sevgilisi: Yüzmilyonlar Çalındı!

Wired raporlarına göre Blockchain dedektifi Chainalysis, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçen yıl yedi başarılı güvenlik ihlali gerçekleştirerek 395 milyon dolar değerinde kripto para çaldığını tahmin ediyor. Bu ihlallerden en büyük payı öncü altcoin Ethereum blockhaini alıyor. 2021’de Kuzey Koreli hackerlar tarafından Ethereum’da 272 milyon dolar çalındı. Başka bir ifade ile Ethereum, Kuzey Koreli hackerların yeni sevgilisi oldu denebilir. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin, Hackerların Yeni Sevgilisi: Yüzmilyonlar Çalındı! 1

Öncü altcoin hackerların hedefinde

Ethereum ile ilgili olanlar korsanlık, 395 milyon dolarlık toplam korsanlık faaliyetinin %58’ini (272 milyon dolar) oluşturdu. Lider kripto para birimi olan Bitcoin, 400 milyon dolarlık rakamın sadece beşte birini temsil ediyor. Ethereum tabanlı tokenlerin payı ise %11. Chainalysis verilerine göre, Hermit Kingdom tarafından çalınan toplam kripto miktarı 1,5 milyar doları geride bıraktı. Dünyanın en ağır yaptırım uygulanan ülkelerinden biri olan Kuzey Kore, küresel ekonomik sahnede etkisiz bir aktör.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin, Hackerların Yeni Sevgilisi: Yüzmilyonlar Çalındı! 2

Kuzey Kore’nin mallarının %90’ını satın alan Çin ile yakın ilişkiler, bocalayan ekonominin devam etmesine yardımcı oluyor. Ağır ambargoların bir sonucu olarak K.Kore devleti bazı suçlara göz yumar durumda. Uyuşturucu kaçakçılığı ve kalpazanlığın ardından, siber suçlar, kripto para borsalarının Kuzey Kore’nin askeri hack birimleri için kazançlı hedefler olmasıyla birlikte, haydut devlet için yeni bir gelir kaynağı olarak ortaya çıktı. Otoriter Kim Jong Un rejimi, sofistike balistik füzelerin ve nükleer silahların geliştirilmesini finanse etmek için bilgisayar korsanlarına bel bağlamış durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu Altcoin, Hackerların Yeni Sevgilisi: Yüzmilyonlar Çalındı! 3

2018’de, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları bugüne kadarki en büyük yıllık kazancı olmaya devam eden 522 milyon dolar çaldı. 2014 yılında Sony Pictures’ın büyük çaplı bir ihlalini gerçekleştiren kötü şöhretli Lazarus hack grubu, 2020’de Singapur merkezli kripto para borsası KuCoin’i soymaktan sorumluydu. Geçen Eylül ayında, Ethereum geliştiricisi Virgil Griffith, Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarını aşmasına yardım etmekten suçlu bulundu.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap