Bu Altcoin Balinaları Satıyor, Traderlar Düşüşe Oynuyor: Çökebilir!

Bu Altcoin Balinaları Satıyor, Traderlar Düşüşe Oynuyor: Çökebilir!

Paylaş
BTC Piyasası: Bu Altcoin Balinaları Satıyor, Traderlar Düşüşe Oynuyor: Çökebilir!

Ripple (XRP) fiyatı, bu hafta altcoin piyasalarındaki büyük kazanımlara karşın 0,50 dolar aralığında sabit kaldı. Kripto analisti Ibrahim Ajibade, on-chain datalar üzerinden kripto balinalarının ve XRP Vadeli Süreç traderlarının Ekim ayı için nasıl konumlandıklarını inceliyor.

Altcoin balinaları bu hafta 330 milyon XRP sattı

XRP fiyatı 20 Eylül’de kısa bir müddetliğine 0,53 dolar düzeyini aşarak aylık tepeye ulaştı. Bu kilit direnç düzeyine ulaştığında, bir küme balina agresif bir biçimde kar rezervasyonu yapmaya başladı. Gösterge olarak, 10 milyon ila 100 milyon XRP tutan Balina yatırımcılarının 22 Eylül’de kümülatif bakiyelerinde 3,36 milyar coin vardı. Fakat aşağıdaki grafik bu sayının 29 Eylül itibariyle 3,03 milyara düştüğünü gösteriyor. Bu da son yedi süreç günü içerisinde bakiyelerini 330 milyon coin azalttıkları manasına geliyor.

BTC Piyasası: Bu Altcoin Balinaları Satıyor, Traderlar Düşüşe Oynuyor: Çökebilir! 1Ripple (XRP) Balinalar Cüzdan Bakiyeleri ve Fiyat. | Kaynak: Santiment

Yazı vaktindeki fiyat olan 0,50 dolar üzerinden değerlendirildiğinde, balinalar tarafından yakın vakitte satılan 330 milyon coin yaklaşık 165 milyon dolar bedelinde. Birkaç nedenden dolayı, balina yatırımcılarının bu derece ağır satışlarının altcoin fiyatını olumsuz etkilemesi mümkün. Birinci olarak, büyük ölçüde balina çıkışı, orantılı bir taleple karşılanmazsa çok arzlı bir piyasaya yol açabilir. Daha da kıymetlisi, bu haftaki 330 milyonluk çıkış, balinaların kümülatif bakiyelerini Eylül ayının başında sahip olduklarından daha düşük bir düzeye getirdi. Münasebetiyle, balinalar bu ay biriktirdikleri tüm coinleri satarak, istemeden de olsa öteki paydaşları 2023 Ekim ayı öncesinde düşüş durumu almaları istikametinde etkileyebilir.

Spekülatif yatırımcılar düşüş üzerine büyük bahisler oynuyor!

Bu düşüş iddiasını teyit etmek üzere, XRP türev piyasalarındaki değerli bilgi noktaları, spekülatif yatırımcıların son vakitlerde balinaların düşüş eğilimini yansıttığını gösteriyor. Bunun bir göstergesi olarak, balinalar satış baskısını ağırlaştırırken, XRP Açık Faizi bu hafta yükselişe geçti. Aşağıdaki grafik, XRP Açık Faizinin Pazartesi günü 321 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Ve 29 Eylül itibariyle bu sayı altcoin için 374 milyon dolara yükseldi.

BTC Piyasası: Bu Altcoin Balinaları Satıyor, Traderlar Düşüşe Oynuyor: Çökebilir! 2Ripple (XRP) Açık Faiz. Kaynak: Coinalyze

Açık Faiz, çeşitli Vadeli Süreç ticaret platformlarında bir varlık için bekleyen tüm türev mukavelelerinin toplamıdır. Açık Faizdeki artış eğilimi, Vadeli Süreç traderlarının mevcut XRP fiyat eğiliminin baskın kalacağından emin oldukları manasına gelir. Sonuç olarak, balinaları çevreleyen düşüş eğilimi ve spekülatif traderların son devirdeki faaliyetlerinin, Ekim ayında ve sonrasında altcoin fiyatlarında bir düşüş trendine yol açması mümkün.

XRP fiyat iddiası: 0,40 dolara gerçek bir geri dönüş olası!

Balinalar Ekim’de satış baskısını ağırlaştırırsa XRP fiyatının 0,50 doların altına keskin bir biçimde gerilemesi mümkün. Piyasa Pahası – Gerçekleştirilmiş Paha (MVRV) oranı, mevcut XRP sahiplerinin net finansal durumunu kıymetlendirir. Münasebetiyle bu metrik de bu öngörüyü destekliyor. Altcoin fiyatltışu anda 0,50 dolar düzeyinin üzerinde seyrediyor. Bu ortada, geçtiğimiz ay içinde XRP satın alan yatırımcılar yaklaşık %2 oranında gerçekleşmemiş kâra sahip.

Ancak bir düşüş başlarsa, çoğunluğun %10’dan daha büyük kayıplardan kaçınmak istemesi mümkün. Bununla birlikte, 0,49 dolarlık takviye düzeyi ayılar için büyük bir pürüz teşkil ediyor. Fakat balinalar satış yapmaya devam ederse, XRP fiyatının varsayımdaki üzere 0,40 dolara gerçek gerilemesi muhtemel.

BTC Piyasası: Bu Altcoin Balinaları Satıyor, Traderlar Düşüşe Oynuyor: Çökebilir! 3Ripple (XRP) MVRV Oranı. Kaynak: Santiment

Tersine, XRP fiyatı 0,60 doları geri alırsa boğaların denetimi yine ele geçirmesi mümkün. Fakat, %10 marjla kâr elde etmek isteyenlerin, altcoin 0,55 dolara ulaştığında durumlarını kapatmaları olası. Lakin bu hayati direnç düzeyi tutmazsa, altcoin fiyatının süratlice 0,60 doları geri alması mümkün.

Makaledeki görüşler ve kestirimler analiste ilişkin olup, katiyen yatırım tavsiyesi değildir. Btcpiyasasi.com olarak, yatırım yapmadan evvel kesinlikle kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap