Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı?

Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı?

Kasım 2021’deki kripto piyasası patlaması sırasında, “dört büyük” metaverse projesinin kümülatif piyasa pahası 16 milyar dolara ulaştı. Analist Ibrahim Ajibade, metaverse altcoin sahiplerinin %98’ini 2023’te ziyana sürükleyen kritik faktörleri araştırıyor.

Metaverse 2021 rallisine damga vurdu, ancak…

Kasım 2021’de piyasanın tepesinde Metaverse, GameFi ve Play-to-Earn üzere moda sözcükler kripto alanına hakim oldu. Yalnızca iki yıl sonra, Metaverse furyasına kapılan birçok yatırımcı artık kayıplarını sayıyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2021 kripto piyasası rallisi sırasında, The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS), Enjin Coin (ENJ) ve Decentraland (MANA) tartışmasız Metaverse ve GameFi kesimine hakim olan dört büyük projeydi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı? 1

Özellikle, dört tokenin kümülatif piyasa bedeli Kasım 2021 tepesinde toplam 16 milyar doları buldu. O devirde bu Metaverse tokenleri, 3 trilyon dolarlık global kripto piyasa pahasının %0,5’ini oluşturuyordu. Bununla birlikte, kripto kışı başladığında, Metaverse altcoin projeleri güvenlikten saklılığa, topluluk yönetişimine ve uzun vadeli HODLing teşviklerinin eksikliğine kadar yaygın tenkitler aldı.

Dört büyük metaverse altcoin piyasa bedeli %92 düştü

Sonuç olarak, Eylül 2023 prestijiyle SAND, AXS, ENJ ve MANA şu anda toplu olarak sadece 1,23 milyar dolar bedelinde. Bu, Kasım 2021’de kaydedilen 16 milyar dolarlık piyasa pahasına kıyasla %92’lik şaşırtan bir düşüş manasına geliyor. Bu düşüşü hakikat bir bağlama oturtmak gerekirse, bu dört Metaverse tokenının piyasa hakimiyeti şu anda global kripto piyasa kıymetinin %0,12’sine düşmüş durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı? 2Metaverse Piyasa Kıymeti – ENJ, MANA, AXS, SAND | Kaynak: Santiment

Piyasa bedeli, bir kripto paranın sirkülasyondaki arzının toplam bedelini temsil eden finansal bir ölçüttür. Vaktin makul bir noktasında bir Blockchain’in genel pahasına ait bir iddia sağlar. Yatırımcılar, dört büyük metaverse altcoin projesinin piyasa kıymetini toplayarak, kesimin daha geniş kripto para piyasası içindeki sistemik kıymeti hakkında net bir fotoğraf elde edebilirler. Bu durum, kripto yatırımcılarının son iki yılda metaverse kesimine giderek daha ilgisiz hale geldiğinin altını çiziyor. Ve artık, sermayelerini daha dirençli öbür bölümlere ve yeni ortaya çıkan heveslere tahsis ediyorlar

Metaverse altcoin yatırımcılarının çoğunluğu kayıplarla sarsılıyor!

Henüz oyun bitmemiş olabilir. Lakin 2021 metaverse hype’ını satın alanlar şimdiden kayıplarını sayıyor. IntoTheBlock’un Historical In/Out of the Money (IOMAP) dataları, muhakkak bir tokenı tutan tüm cüzdan adreslerinin açık ya da karlılık düzeylerini iddia eder. Mevcut fiyatlar ile bu tokenları edinmenin ortalama maliyeti karşılaştırılarak elde edilir. Aşağıdaki geçmiş IOMAP bilgileri, mevcut ENJ, MANA, AXS ve SAND sahiplerinin ezici çoğunluğunun kırmızıda olduğunu gösteriyor.

Dört büyük metaverse projesi ortasında Axie Infinity ve The Sandbox sahipleri en berbat durumda olanlar. Bir vakitler hareketli oyun içi iktisadıyla tanınan Axie Infinity, Vietnamlı stüdyo Sky Mavis tarafından geliştirilen NFT tabanlı bir online görüntü oyunu. IntotheBlock’un geçmiş bilgileri, AXS’i satın alan tüm adreslerin %99,54’ünün şu anda “zararda” olduğunu gösteriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı? 3Metaverse Geçmiş Karda/Zararda dataları – AXS, SAND | Kaynak: IntoTheBlock

İkinci sırada ise oyuncuların oyun tecrübelerini inşa edebilecekleri, sahip olabilecekleri ve bunlardan para kazanabilecekleri sanal bir dünya olan Sandbox projesi yer alıyor. Altcoin tokenini satın alanların %98,34’ü de şu anda su altında. Bu ortada, Decentraland ve Enjin Coin yatırımcıları da kârlı olmaktan çok uzak. Decentraland, kullanıcıların dijital gayrimenkul yarattığı, satın aldığı ve sattığı canlı sanal pazar yeri ve topluluk merkeziyle tanınan hale geldi. Lakin, 1 Eylül 2023 itibariyle, mahallî SAND token’ını elinde tutan yatırımcıların %89,04’ü de negatif bölgede yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı? 4Metaverse Geçmiş Karda/Zararda bilgileri verileri – MANA, ENJ | Kaynak: IntoTheBlock

Dördünün sonuncusu olan Enjin Coin ekosistemi, geliştiricilerin Ethereum Blockchain üzerinde sanal eserler yaratmasına ve yönetmesine imkan tanıyan eşsiz bir yazılım sunuyor. Mahallî ENJ token sahipleri de misal bir yazgısı paylaştı. Enjin’deki yatırımcıların %75,5’i de şu anda derin bir açık konumunda oturuyor.

Bu altcoin projeleri için toparlanma bahtı gitgide azalıyor

Kısaca tabir etmek gerekirse, ENJ, MANA, AXS ve SAND’in kümülatif piyasa pahası Kasım 2021 ile Eylül 2023 ortasında %92 düşüşle 16 milyar dolardan 1,23 milyar dolara geriledi. Lakin daha da tasa verici olanı, metaverse tokenların kripto kesimindeki hakimiyetinin de yaklaşık %76 oranında azaldığını gösteriyor. Apple’ın Vision Pro lansmanı ve Meta (Facebook) CEO’su Mark Zuckerberg’in optimist açıklamaları, Temmuz 2023’te Metaverse bölümünde hafif bir canlanmayı tetikledi. Fakat artık, bu ivme birkaç nedenden ötürü süratle tükeniyor üzere.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 4 Altcoin Yatırımcısı Sular Altında! Ufukta Bir Umut Var mı? 5

İlk olarak, güvenlik, uzun vadeli yarar ve oyuncuların elde tutulmasıyla ilgili tenkitler hala devam ediyor. Buna ilaveten, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) da Metaverse düşüncelerini artırdı. Haziran 2023’te SEC, Binance ve Coinbase aleyhine davalar açtı. Düzenleyici, belgelerde Sandbox, Axie Infinity ve Decentraland’ı “menkul kıymetler” olarak listeledi. Bunun akabinde SAND yaklaşık %44, AXS %33 ve MANA %40 oranında kıymet kaybetti. Sonuç olarak, metaverse altcoin projelerini çevreleyen toplumsal hassaslık şu anda ezici bir halde düşüş eğiliminde. Yeniden de bu durum, gelecekte yine canlanma umuduyla düşüşü satın almak isteyen stratejik yatırımcıların ilgisini çekebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap