Bu 2 Altcoin İçin Dikkat: Sahipler Ziyanına Satıyor!

Bu 2 Altcoin İçin Dikkat: Sahipler Ziyanına Satıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Dikkat: Sahipler Ziyanına Satıyor!

Altcoin piyasası gelişmeye ve dünya çapındaki yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ederken, başlangıçta meteorik yükselişiyle manşetlere çıkan bir kripto para ünitesi Blur (BLUR) oldu. Fakat son bilgiler, BLUR token sahiplerinin büyük çoğunluğunun şu anda kayıplar yaşadığını ortaya koydu. Yani, üzücü bir gerçeğe ışık tuttu. Ayrıyeten Cardano (ADA) sahiplerinin de ziyanına satış yaptığı ortaya çıktı. İşte detaylar…

Veriler, altcoin BLUR’un satışına işaret ediyor

Önde gelen bir on-chain tahlil firması olan IntoTheBlock’a nazaran, BLUR sahiplerinin yüzde 98,88 üzere şaşırtan bir oranı, tokenları başlangıçta satın aldıkları fiyata kıyasla şu anda kırmızıda yer alıyor. BLUR token, bu yılın başlarında piyasaya sürüldüğünde büyük bir tantana ve yüksek umutlarla sahneye çıktı. Pahası kıymetli ölçüde arttı. Birinci alıcılar değerli kârlar elde etti. Şubat ayında piyasaya girmesinden kısa bir müddet sonra, rekor kırdı. Çünkü BLUR altcoini tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan yaklaşık 45 dolara ulaştı. Böylelikle kripto para piyasasında bir rakip olarak pozisyonunu sağlamlaştırdı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Dikkat: Sahipler Ziyanına Satıyor! 1

Blur’un başarısı, kendisini profesyonel NFT yatırımcıları için gidilecek yer olarak konumlandıran platformuyla yakından bağlantılıydı. Platform, kullanıcıları token airdrop vaadiyle cezbederek OpenSea üzere rakipler yerine Blur’u seçme kararını daha avantajlı hale getirdi. Bir evvelki yılın Ekim ayına gelindiğinde Blur, OpenSea’yi çoktan geride bırakarak süreç hacmi açısından önder platform haline gelmişti. Blur’u çevreleyen alım satım faaliyetleri süratle artarak piyasanın Şubat ayı toplamının etkileyici bir biçimde 2 milyar doları aşmasını sağladı.

Bununla birlikte, Blur’un öne çıkmasını çevreleyen coşku yerleştikçe, kripto topluluğu içinde telaşlar ortaya çıkmaya başladı. Kimi kuşkucular alım satım faaliyetlerindeki artışı “wash trading” olarak isimlendirdi. Yapay ya da manipülatif taktiklerin devrede olabileceğini ima etti. Bununla birlikte Blur, muvaffakiyet dalgasından faydalanmayı uman traderlar ve yatırımcılar için tanınan bir seçenek olmaya devam etti. Son vakitlerde, dikkatler en fazla sayıda BLUR airdrop’unun bulunduğu cüzdana çevrildi. Lookonchain’in 4 Temmuz’da yayınladığı bir rapora nazaran, bu cüzdan BLUR varlıklarını satma kararı aldı. Haber, Blur topluluğunda şok dalgaları yaratarak tasaları artırdı ve token’ın kıymeti üzerindeki aşağı istikametli baskıya katkıda bulundu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Dikkat: Sahipler Ziyanına Satıyor! 2

ADA yatırımcıları, coini elden çıkarıyor

SEC’in ADA’yı bir menkul değer olarak tanımlamasına karşın Cardano DeFi faaliyeti süratle arttı. Lakin bu durum birçok kullanıcının varlıklarını elden çıkarmasını engellemedi. DeFiLlama’nın bilgilerine nazaran, Cardano’daki kilitli varlıkların toplam bedeli (TVL) 578 milyon ADA ile rekor düzeye ulaştı. Yılın başından bu yana, Cardano’daki merkeziyetsiz finans faaliyetleri katlanarak arttı. Daha fazla yatırımcı Blockchain üzerindeki merkeziyetsiz uygulamaları kullandı. Cardano’nun gelişen DeFi kesiminin delili, birinci 10 protokolünün büyümesine de yansıdı. DeFillama bilgilerine nazaran, bu protokoller geçtiğimiz ay çift haneli büyüme kaydetti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Dikkat: Sahipler Ziyanına Satıyor! 3

Ayrıca Cardano, 2023 yılında 1000’den fazla Plutus V1 akıllı kontratı kaydetti. Yani ağ aktivitesi açısından epey yüksek.  Blockchain tahlil firması Santiment, yatırımcıların kâr elde etmesinin akabinde geçtiğimiz hafta değerli ölçüde ADA’nın ziyanına satıldığına dikkat çekti. Firma, ADA’nın çoğunlukla düşük fiyatlardan yüksek satışlar gördüğünü kaydetti. IntoTheBlock dataları ayrıyeten ADA sahiplerinin yaklaşık yüzde 90’ının bunu ziyanına yaptığını gösteriyor. Yatırımcıların daha düşük fiyatlardan satış yapmasının çeşitli nedenleri olsa da, SEC’in Haziran ayında ADA’yı bir menkul değer olarak etiketleme kararı birtakım yatırımcıları etkilemiş olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Dikkat: Sahipler Ziyanına Satıyor! 4

Bununla birlikte, SEC etiketi sadece ADA külfetlerini artırıyor. Kripto para ünitesinin fiyatı birkaç aydır uğraş ediyor ve yetkililerin onu bir menkul değer olarak etiketlemesinin akabinde son 2 yılın en düşük düzeyi olan 0,23 dolara ulaştı. Bu durum, Cardano’nun dolar cinsinden TVL’sinin, ekosistemde kilitli ADA’da devam eden artışa karşın, Mart 2022’de 326 milyon dolarla tepe yapmasından bu yana neden 200 milyon doların altında kaldığını açıklıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap