Bu 2 Altcoin İçin Alarm: Topluluk Coin Döküyor!

Bu 2 Altcoin İçin Alarm: Topluluk Coin Döküyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Alarm: Topluluk Coin Döküyor!

Bir altcoin türev ticaret platformunda yakın vakitte değerli bir gelişme yaşandı. Pinnako topluluğu iZUMi Finance’e karşı önemli suçlamalarda bulunarak token fiyatlarında keskin bir düşüşe yol açtı.  İşte detaylar…

iZUMi Finance’te kriz: Altcoin fiyatı ivme kaybetti

Kullanıcılar, DeFi protokolü iZUMi Finance’in tokenlerini satmakla meşgul olduğunu sav etti. Böylelikle, yatırımcılar ve genel olarak kripto topluluğu ortasında yaygın bir tasaya neden oldu. Tartışma, iZUMi Finance’in 7 Temmuz’da Pinnako ile ikili ödüllü bir madencilik faaliyeti başlatmasının akabinde ortaya çıktı. Sunulan toplam ödül cazip bir 120.000 esPIKO ve 1 milyon iZi idi. Lakin, iZUMi Finance’in PIKO sahiplerinin stake ödül tokenı olan esPIKO’yu ETH ile değiştirirken yakalandığı tez edildiğinde kuşkular ortaya çıktı.

https://twitter.com/PinnakoDex/status/1676882931435048960

Bu, iZUMi Finance’in bu cins tezlere birinci kere karışması değil. 13 Haziran’da, Arbitrum ekosistemindeki Blockchain oyunu MetaLine, DeFi protokolünün madencilik mükafatlarını berbata kullanması ve token dump’ı ile ilgili telaşlarını lisana getirdi. Evrak, iZUMi Finance’i 10.000 dolar bedelinde MTG’yi zimmetine geçirmek ve MetaLine tarafından gönderilen MTG’yi likidite madenciliği ödül havuzuna sadece kısmen dahil etmekle suçladı. Bu sırada IZI fiyatı yüzde 1.5’lik bir düşüş ile 0.02 dolardan el değiştiriyor. Lakin fiyattaki volatil hal, aşağıdaki 24 saatlik grafikte de görülmekte:

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Alarm: Topluluk Coin Döküyor! 1

Suçlamalara karşılık geldi

Suçlamalara cevap olarak iZUMi Finance, çift teşvikli madencilik faaliyetleri başlatan projelerle işbirliği yaparken makul bir yaklaşım izlediklerini belirterek aksiyonlarını savundu. DeFi protokolü, ikili madencilik havuzundan gelen token teşviklerinin evvelce muhakkak bir oranda dağıtıldığını ve tüketilmeyen emisyonların daha derin bir likidite düzeyi sağlamak için madencilik havuzuna geri dönüştürüldüğünü tez etti. iZUMi Finance’in açıklamasına karşın, Pinnako topluluğu ikna olmadı ve tezler kripto alanında kıymetli bir düzensizliğe yol açtı. Hem esPIKO hem de iZi için token fiyatları keskin bir düşüş yaşadı ve yatırımcılar belirsizlik ve hayal kırıklığını tabir etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bu 2 Altcoin İçin Alarm: Topluluk Coin Döküyor! 2

Suçlamalar ışığında kripto topluluğu, iZUMi Finance üzere DeFi protokollerinden daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik talep etti. Son olaylar, token dump’ının yaygınlığı ve madencilik ödüllerinin berbata kullanılması konusundaki tasaları artırdı. Bu da dalda daha katı düzenlemelere ve nezarete duyulan muhtaçlığı vurguladı. Uzmanlar, merkezi olmayan finans platformlarının gelecekte bu cins olayları önlemek için sağlam düzenekler uygulaması gerektiğini öne sürüyor. Akıllı kontrat kontrolleri, üçüncü taraf güvenlik değerlendirmeleri ve karar alma süreçlerine artan topluluk iştiraki, ekosistem içinde itimat ve bütünlüğün korunmasına yardımcı olabilir. Önümüzdeki günlerde, kripto topluluğu elbet iZUMi Finance’i çevreleyen olayları ve argüman edilen token dump tezlerini yakından takip edecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap