Brezilya Kripto’dan Vergi Kaçıranlara Özel Ceza Kanunu Hazırladı

Brezilya Kripto’dan Vergi Kaçıranlara Özel Ceza Kanunu Hazırladı

Paylaş
Brezilya Kripto’dan Vergi Kaçıranlara Özel Ceza Kanunu Hazırladı

Kriptokoin – Brezilya’daki IRS (Milli Gelirler Dairesi), kripto anlaşmalarını ve transferlerini ön plana çıkarıp yanlış rapor sunan kişiler ve şirketler için para cezası öngören özel bir ceza kanunu hazırladı.

Brezilya, Kripto Etkinliği İçin Aylık Dosyalamayı Zorunlu Kılıyor

Topluluk portalı OBN’nin haberine göre, aylık kripto varlık hareketleri konusunda verilmesi gereken raporun verilmemesi durumunda “Gelir kodu 5720 – Varsayılan / Yanlış / Kripto ile Gerçekleştirilen İşlemlerin Raporlanmasında Gecikme İçin” ceza öngörüyor.

Brezilya geçtiğimiz Ağustos ayında kripto para düzenlemesini hayata geçirmiş ve IRS geçtiğimiz birkaç ay içinde işlemlerde 14 milyar dolarlık rapor aldığını açıklamıştı. Bu rakamın nasıl elde edildiği ve yalnızca transferlere mi dayandığı veya alım satımı mı içerdiği konusu belirsizliğini halen koruyor.

Bununla birlikte, IRS zorunluluğu yalnızca alım satımla ilgili işlemleri içerebilir. Gerçek paraların taşınması çoğu durumda anonim bir hal arz ediyor. Bir coin, fiat para için alınıyorsa, vergilendirilebilir bir olay dikkate alınmalı. Örneğin, Kasım ayındaki ticaret işlemlerine ilişkin muhasebe işlemlerinin Aralık ayının sonuna kadar gerçekleşmesi gerekiyor.

LocalBitcoins hacimlerine dayanarak hareket ettiğimizde, Brezilya’da kripto paralara olan ilginin nispeten istikrarlı olduğunu dile getirebiliriz. Yerel borsalar oldukça aktif seyrederken, Brezilya Reali genel olarak toplam BTC ticaretinin yaklaşık % 0,03’ünü oluşturuyor.

Brezilya’da vergi yaklaşımı ABD’deki IRS’nin vergi yaklaşımına benziyor. Vergi memuru ayrıca belirli hesapları gözlemler ve borsaların ve aracı kurumların bazıları da zorunlu rapor ediciler konumundadır. Ancak basitçe söylemek gerekirse BTC’yi elde tutmak, fiyat dalgalanmalarına rağmen vergilendirilebilir bir durum oluşturmaz.

Ancak, dünyanın dört bir yanındaki gelir hizmetleri, Bitcoin ağının şeffaflığını ve işlemleri doğrudan takip etme potansiyelini de öğrenmiş oluyor. Cezai soruşturmalar için rezerve edilen işin teknik yönü, ABD IRS tarafından da bilinmekte.

ABD IRS, Blok Zinciri Araştırmalarını Suçu Engellemek İçin Genişletiyor

2019 için BTC kullanımındaki en büyük baskılardan biri, reşit olmayan içerikler sunan bir bir dark net ağı olan Welcome to Video isimli web sitesiyle ilgili olarak gerçekleşti. Chainalysis’in yardımıyla IRS ve kanun uygulayıcıları BTC adreslerini, hesaplar ile gerçek dünya kimlikleriyle ilişkilendirmeyi başardı.

Konuyla ilgili olarak IRS hazırladığı raporda şu ifadelere yer vermişti:

“Blockchain ve anonimleştirme yapan Bitcoin işlemlerini analiz ederek, IRS-CI özel görevlileri, kullanıcılar anonim kalabileceklerini düşünmelerine rağmen, dünyadaki yüzlerce avcıyı tespit edebildi.”

BTC sahipliği ve ticareti çok farklı şekillerde düzenlenir. Çoğu ülke için, varlıkların satılmasının bir kazanç olduğunu kabul etmek rapor edilebilir bir olay olacak. ABD’li yatırımcılar kısa vadeli ve uzun vadeli BTC yatırımları için farklılaştırılmış vergilerle karşı karşıya kaldıklarından, kurallar, varlığın elde tutulma süresine göre farklılık gösteriyor.

IRS’nin son yıllık raporunda, hizmetin yalnızca 2019’da kripto vergi suçları için % 91 oranında başarı oranına ulaştığını belirtiyor. Bu rakam, vergi makamlarının kripto vergi kaçakçılarını engelleme çabalarının arttığını göstermekte.

Şu anda, Bitcoin 2019’un başından bu yana fiyatına % 90’dan fazlasını ekledi ancak alım satımın zamanına bağlı olarak da kayıplar söz konusu olmuş olabilir.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap