Brandefense CEO’su Hakan Uzun: “Siber tehditler, tedarik zinciri güvenliğinin ehemmiyetini artırıyor”

Brandefense CEO’su Hakan Uzun: “Siber tehditler, tedarik zinciri güvenliğinin ehemmiyetini artırıyor”

Paylaş
BTC Piyasası: Brandefense CEO’su Hakan Uzun: “Siber tehditler, tedarik zinciri güvenliğinin ehemmiyetini artırıyor”

Uzmanlar, tedarik zincirinin sürekliliği ismine muhtemel siber tehditlerin önüne geçilmesi gerektiğini söz ediyor. Bilhassa son devirde siber güvenlik dünyasında bu mevzu üzerindeki tartışmaların arttığı görülüyor. Pekala tedarik zinciri güvenliğinde siber güvenlik uygulamaları ne söz ediyor? Brandefense CEO’su Hakan Uzun, mevzuya ait kıymetli değerlendirmelerde bulundu.

Günümüzde teknolojinin hayatın her alanına entegre olmasıyla birlikte artan siber güvenlik tehditleri giderek daha büyük tesirlere neden oluyor. Bilhassa pandemi devrinde süratle artış gösteren siber hücumlar; şirketlerin, devletlerin ve bireylerin kapalılığına yönelik kritik bilgileri gaye alarak büyük ziyanlara yol açıyor. Alanın uzmanları ise tedarik zinciri güvenliğinin siber dünya ile bağlantısını incelemeyi sürdürüyor. Tüm bu gelişmeler, kesimdeki tartışmaların ve kaygıların çoğalmasına yol açıyor. Böylesi bir devirde mevzuyla ilgili kıymetlendirme yapan Brandefense CEO’su Hakan Uzun, değerli noktalara dikkat çekiyor.

“Küresel ölçekteki siber tehditler sebebiyle tedarik zinciri alanındaki güvenlik sıkıntıları daha karmaşık hâle geliyor. Münasebetiyle tedarik zinciri güvenliğinde siber güvenlik konusunun ehemmiyeti de günden güne artıyor.

Kurum ve kuruluşların global rekabette ayakta kalabilmek ve sürdürülebilir bir büyüme sağlayabilmek için, tedarik zinciri güvenliğine öncelik vermesi gerekiyor. Bu noktada, kesim profesyonelleri olarak iş dünyasına vermemiz gereken önemli bildiriler bulunuyor.

Günümüz konjonktüründe tedarik zincirlerinin; üretim, tedarik ve dağıtım açısından birbiriyle direkt alakalı bir dinamiğe sahip olduğunu görüyoruz. Bu zincirde rastgele bir zayıflık yahut güvenlik açığı, kurum ve kuruluşların tüm operasyonlarını olumsuz etkileyebiliyor ve önemli maddi kayıplara neden olabiliyor.

Kurum ve kuruluşlar, siber güvenliğe yönelik bakış açılarını güncelliyor

Tedarik zincirleri yapı prestijiyle ekseriyetle kritik ehemmiyete sahip sistemleri, data havuzlarını yahut altyapıya erişimi olabilecek üçüncü tarafları içeriyor. Kelam konusu üçüncü tarafların, yanlış adımları takip ettiği bir senaryoda siber güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor.

Kötü niyetli tehdit aktörleri, yetkisiz bir biçimde erişim elde ederek hem data manipülasyonu hem de makûs emelli yazılımlar ile tedarik zinciri içerisindeki zayıflıklardan faydalanabiliyor. Bilhassa güvenlik zafiyeti bulunan sistemler, tedarik zincirinin işleyişini bozmak isteyenler tarafından gaye alınabiliyor.

Tedarik zinciri güvenliği konusundaki yaşanan kıymetli olaylar ve hücumlar, kurum ve kuruluşların güvenlik önlemlerini gözden geçirmelerine ve risk idaresi stratejilerini güçlendirmelerine yol açıyor. Bilhassa pandemi periyodu sonrasındaki tedarik zinciri sıkıntıları, tedarik zinciri güvenliği konusunun gündemde daha da öne çıkmasına neden oluyor. IDC’ye nazaran, global ölçekteki güvenlik harcamaları bu yıl sonunda 219 milyar dolara ulaşırken, 2026’da ise yaklaşık 300 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor.

Sürdürülebilir tedarik zincirinde siber güvenlik tahlillerinin kıymeti artıyor

En nihayetinde tedarik zincirinde yaşanan güvenlik zafiyetleri, kurumsal yapıların güvenilirliğine ve prestijine önemli biçimde ziyan verebilir. Sağlam bir tedarik zinciri, müşterilere sağlam bir data muhafazası sunarken, siber hücumlara karşı korunmalarını da sağlayarak inançlı bir atmosfer yaratabilir. Tıpkı vakitte, tedarik zinciri güvenliği, işletmelerin prestijini ve rekabet avantajını müdafaasına yardımcı oluyor.

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu üzere Türkiye ekosisteminde de siber güvenlik ihlallerinden kaynaklanan tedarik zinciri kesintileri önemli sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Bu sebeple zincirdeki sürekliliği sağlamak ismine her bir etabın garanti altına alınması büyük kıymet arz ediyor.

Brandefense tedarik zinciri muhafaza modülü altı kategoriyi kapsıyor

Brandefense tedarik zinciri muhafaza modülü, işletmeleri çok çeşitli gelişen siber tehditlerden korumak gayesiyle tasarlandı. Yenilikçi teklifimiz, kuruluşlara güvenlik ve rahatlık sağlamak ismine her biri gelişmiş denetimler ve puan kartlarıyla donatılmış altı değerli kategoriyi kapsıyor. Bu teknoloji aracılığıyla Brandefense, tedarik zinciri güvenliğinin çeşitli taraflarına yönelik tahliller sunuyor.

Brandefense’in tedarik zinciri güvenlik tahlili, her kategori için kapsamlı puan kartlarının yanı sıra genel bir puan derecelendirmesi sunarak işletmelerin güvenlik durumlarını ölçmelerine ve uygunlaştırma alanlarına öncelik vermelerine imkan tanıyor. Gerçek vakitli içgörüler ve proaktif tehdit tespiti ile kuruluşlar, güvenlik duruşlarını geliştirebilir. Bu sayede tedarik zincirlerindeki mümkün kesintileri en aza indireceğini lisana getirebiliriz.

Tüm kurum ve kuruluşların artan siber güvenlik risklerine karşı kapsamlı risk değerlendirmeleri yapması, şifreleme ve dijital imza süreçlerine dikkat etmesi, inançlı bağlantı kanalları oluşturması ve nizamlı denetlemelerle denetim sahibi olması epey kritik. Aksi hâlde bu hususun önümüzdeki periyotta de kamuoyunun gündemini sıklıkla meşgul edeceğini ve önemli ziyanlara yol açacağını söz edebiliriz.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap