Borsalardaki Bitcoin varlığı, 3.5 yılın dip seviyesinde

Borsalardaki Bitcoin varlığı, 3.5 yılın dip seviyesinde

Paylaş
BTC Piyasası: Borsalardaki Bitcoin varlığı, 3.5 yılın dip seviyesinde

Zincir üstü veriler, kripto para borsalarındaki Bitcoin’lerin sayısının son günlerde daha da azalmaya başladığını gösteriyor.

CryptoQuant’ın verilerine göre, 11 Şubat 2021 itibari ile borsaların cüzdanlarında bulunan Bitcoin’lerin sayısı, 2 milyon 359 bin 48’e indi. Bu seviye, en son 29 Ağustos 2018 tarihinde kaydedilmişti. Borsa rezervleri, o günden bugüne geçen 3.5 yılda bu kadar gerilememişti.

Şu anda borsa cüzdanlarındaki Bitcoin’ler, tüm Bitcoin’lerin yüzde 12.44’üne denk geliyor (dolaşımda 18.95 milyon BTC var).

Borsalarda tutulan Bitcoin miktarının artması, yüksek satış baskısına işaret ediyor. Bu değerin düşmesi durumunda ise satış baskısının azalması beklenir.

Borsalarda tutulan Bitcoin varlığı, Ağustos 2018’den bu yana görülmeyen seviyelere düştü.

Uzmancoin yazarı ve CryptoQuant Topluluk Yöneticisi Burak Tamaç, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“Öncelikle bu veri, CryptoQuant’ın ücretsiz versiyonunda herkesin görebileceği şekilde var. Burada mantık şu şekilde işliyor: Kurumsal alımlar borsalar üzerinden yapılıyor ama elbette ‘trading board’ üzerinden değil, OTC (tezgah üstü işlem) yoluyla yapılıyor. Örneğin, bazen bir anda Coinbase’den yüklü miktarda Bitcoin çıkışı oluyor ve soğuk cüzdana aktarılıyor. Soğuk cüzdan da aslında Coinbase’e ait saklama hizmetinin cüzdanı. Yine de borsalardan çıktığı için artık o alınabilen bir Bitcoin olmuyor. Yani likit değil. Bu aslında bize şunu gösteriyor: Borsaları, pazar tezgahı olarak düşünürsek bu tezgahlardaki ürün sayısı azalıyor. Bunun da uzun vadede olumlu etkisi olacak, çünkü talebin artacağını düşünürsek arz da zaten sınırlı olduğundan borsaların elinde satabilecekleri Bitcoin miktarı azalıyor.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap