Bora Erdamar ve Şant Manukyan Blockchain ve Bitcoin'e Dair Son Gelişmeleri Değerlendirdi

Bora Erdamar ve Şant Manukyan Blockchain ve Bitcoin'e Dair Son Gelişmeleri Değerlendirdi

Paylaş
Bora Erdamar ve Şant Manukyan Blockchain ve Bitcoin'e Dair Son Gelişmeleri Değerlendirdi

Kriptokoin – EkoTürk TV’de yayınlanan Kripto Gündem isimli programın bu hafta iki değerli konuğu vardı: BlockchainIST Kurucusu Yrd. Doç. Dr. Bora Erdamar ve İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan.

Programın birinci bölümünde Yrd. Doç. Dr. Bora Erdamar “Blockchain Yeni Bir Dünyanın Habercisi mi?” şeklinde bir soruya yanıt olarak, blockchain’in özünde merkeziyetsiz bir sistem olduğunu bir diğer ifadeyle herhangi bir azınlığın hükmetmediğini bunun yerine o sistemin paydaşlarının sistem üzerinde karar alabildikleri bir sistemin adı olduğunu ifade ediyor.

Satoshi Nakamoto’nun yayınladığı izahatnamenin 2008 krizi sonrasında tam da yeni bir dünya tasavvurunu öne çıkardığını belirten Erdamar, Blockchain sisteminin ilk olarak bir banka defteri gibi bir sistem şeklinde ortaya çıktığını ifade ediyor.

Bu ilk blockchain sistemine blockchain 1.0 ismini veren Erdamar zamanla bunun daha da dallandığını ve şimdilerde 2 binin üzerinde koin bulunduğunu ifade ediyor.

Sonrasında Vitalik Buterin’in yeni bir yaklaşım getirerek blockchain sisteminde sadece defter tutmanın değil aynı zamanda dünyanın bilgisinin de yerleştirebileceği bir mekanizmanın çalışmasına doğru gidildiğini belirten Erdamar, bunu blockchain 2.0 olarak isimlendiriyor. Erdamar, 2015 sonrasında da yeni bir aşamanın geldiğine vurgu yaparak bu aşamanın blockchain 3.0 olarak isimlendirilebileceğini ifade ediyor.

Programa telefonla bağlanan Şant Manukyan ABD’de açıklanan ekonomik veriler ile Tarım dışı istihdam verileri ile ilgili olarak değerlendimelerde bulunuyor.

Manukyan, merkezi yönetimlerin merkezsiz sistemleri ve dolayısıyla blockchaini anladıklarını ifade eden Manukyan, verdikleri tepkilerden de bunun anlaşılabileceğine vurgu yapıyor.

Devlet refleksi açısından dijital para birimlerine yönelik bir tepkinin doğal olduğunu ifade eden Manukyan, Çin’in net bir şekilde blockchain sistemini kullanacağını ancak işin ödeme kısmına gelindiğinde Bitcoin’e yönelik olarak tavrında bir değişme olmayabileceğini ifade ediyor.

Pragramı bu linkten takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap