BoE Başkanı Andrew Bailey: Kripto paralar ‘geçiş izni’ alamaz

BoE Başkanı Andrew Bailey: Kripto paralar ‘geçiş izni’ alamaz

Paylaş
Uzman Coin: BoE Başkanı Andrew Bailey: Kripto paralar ‘geçiş izni’ alamaz

Son dönemde kripto paralar ve kripto para borsalarına karşı sert yaptırımlar uygulanan İngiltere’de, merkez bankası başkanı da olumsuz konuştu.

Başkan Andrew Bailey, İngiltere merkezli finansal ve profesyonel hizmetleri temsil eden bir kurum olan TheCityUK’in yıllık konferansında değerlendirmelerde bulundu.

“Bu bir kovalamaca oyunu değil”

İngiltere Merkez Bankası’nın, konu dijital paralar olduğunda yeniliklere açık olmadığı eleştirilerine katılmadığını dile getiren Bailey şunları söyledi:

“Kanun yapıcıları olarak, inovasyonun kamu yararına hizmet etmesi için gidilen yolun kurallarının net olması lazım. İnovasyon denilen şey eğer kamu yararına hareket etmiyorsa, bu yoldan geçiş izni alamaz. Çünkü bu izin verilirse, sonuçlarının iyi olmama ihtimali çok yüksek olacaktır. Dijital paralar konusunda çabuk benimsenme olmasını da istiyoruz. Ancak bu bir kovalamaca oyunu değil. Kovalayıp sonra yakalamak başarının reçetesi değil”

“İnovasyon karşıtı değiliz”

İnovasyon ya da yarışmacı karakterine sahip olma karşıtı olmadıklarını belirten Bailey şu ifadeleri kullandı:

“Biz inovasyon karşıtı değiliz. Yarışmacı olmanın da önünde durmuyoruz. Ancak etki alanımızı kamu politikaları yönünde yönetmek durumundayız. Dijital paraların yeni formları, inovasyonun ilerlemesi açısından önemli bir kaynak oluşturuyor ve biz de kamu yararına olan hedeflerimizde bunları nasıl kullanırız, ona bakmalıyız”

“Dijital paraya geçiş hızını sınırlandırabiliriz”

Dijital paralar konusunda talep ve bu talebin karşılanması konusunda fazla bilgileri olmadığını belirten BoE başkanı, gerekirse CBDC’ye geçiş hızını yavaşlatabileceklerini belirtti:

“Dijital parakarın, finansal sisteme bağlı olma konusunda büyük potansiyeli var. Ancak talep ve bu talebi karşılama konusunda çok şey bilmiyoruz. Bu yüzden BoE olarak CBDC’ye geçiş hızını da sınırlandırabiliriz.”

“Kripto paraların somut bir değeri yok”

Bailey ayrıca, dijital paraların bir çeşidi olan sabit coin’lerin aksine, kripto paraların hiçbir somut değerinin olmadığı yönündeki görüşünü de yineledi ve kesin bir düzenleyici kontrol gelmesi gerektiğini savundu:

“Kripto paralar için kesin bir regülasyon modeli gelmeli. Kripto paralar, dijital paraların bir çeşidi olan ve fiat para birimleri tarafından desteklenen sabit coin’ler gibi değiller. Somut bir değerleri yok. Çok istikrarsızlar ve birgün değerleri sıfıra gidebilir”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap