Blockstream CEO’sundan Çarpıcı Açıklama: Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) Fiat Para Birimleri

Blockstream CEO’sundan Çarpıcı Açıklama: Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) Fiat Para Birimleri

Paylaş
Blockstream CEO’sundan Çarpıcı Açıklama: Ethereum (ETH) ve Bitcoin Cash (BCH) Fiat Para Birimleri

Kriptokoin – Bitcoin Cash ve Ethereum, Bitcoin’den ziyade daha çok hükümet tarafından kontrol edilen fiat paralarına benziyor.

Blockstream CEO’su Adam Back, Jimmy Song’un Ethereum ve Bitcoin Cash’in fiat para birimi olduğuna dair yaptığı yorumu kabul ediyor.

Aslında, Back yukarıda belirtilen kripto para birimlerinin hükümet tarafından kontrol edilen paralardan daha az “şeffaf, öngörülebilir ve güvenilir” olduğunu vurguluyor.

Bitcoin’in Keynesyen Forku

Ekim 2018’de Song, “Bitcoin Cash fiat money” başlıklı tartışmalı bir video yayınladı. Bu videoda Song Bitcoin Cash’in, Bitcoin’in “büyük blok” forkuyla eşanlamlı olduğu iddiasını çürütüyordu.

Bitcoin’in merkezi olmayan bir “Avusturya parası” olduğunu, Bitcoin Cash’in ise Keynesyen iktisat yandaşları tarafından yüceltilmiş bir merkezi para olduğunu açıklayan Song, ayrıca BCH’nin “politik olarak merkezileştirilmiş” olduğu için, temelde bazı kodamanların yol haritasını tanımlayan bir para olduğuna işaret etmişti.

Song ayrıca madencilik devi Bitmain’in, fork gerçekleştikten sonra Bitcoin fiyatını yapay olarak şişiren Bitcoin Cash’in merkez bankası gibi davrandığını belirtiyor.

Ethereum ve Theranos

Ethereum, Bitcoin maksimalistlerinin  hedefindeki bir başka popüler kripto para birimi. ETH’nin çoğunlukla tek bir merkezileşmiş taraf tarafından hazırlandığı göz önüne alındığında, Ethereum kirli sözcük “merkezileşme” kavramı ile sürekli saldırıya uğradı.

Back, Ethereum, biyoteknoloji dolandırıcılığı olarak adlandırılan Theranos’a “alışılmadık şekilde” benziyor diyerek her iki projenin yönetiminin de ürünlerinin satılması konusunda çok ileri gittiğini vurguluyor.

Temmuz 2017’de, Ethereum Bitcoin’i geçmeye çok yaklaşmıştı. Ancak bugün Ethereum piyasa payının sadece yüzde 8’ine sahip durumda.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap