Blockstack Tabanlı Hosting Servisi Runkod Projesiyle İlgili Tüm Detaylar

Blockstack Tabanlı Hosting Servisi Runkod Projesiyle İlgili Tüm Detaylar

Paylaş
Blockstack Tabanlı Hosting Servisi Runkod Projesiyle İlgili Tüm Detaylar

Kriptokoin – Blockchain ve kripto para dünyasında özellikle son yıllarda ciddi anlamda gelişmelerin ve ilerlemelerin olduğunu görüyoruz. Karşımıza yeni yeni projeler çıkmaya başlıyor. Bu projelerle karşılaştıkça da blockchain alanının devrimsel niteliğini daha iyi kavramaya başlıyoruz.

Hayatımızın neredeyse tamamını kuşatacak bir boyuta gelen bu alanla ilgili Runkod isimli bir proje dikkatimizi çekti. Biz de bu projenin ne olduğunu anlamak ve okuyucularımızla paylaşmak için Projenin Kurucusu ve Yazılım Geliştirme Lideri Talha Buğra Bulut ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Gelin şimdi hep birlikte projenin detaylarını Talha Buğra Bulut’tan dinleyelim.

Bize Runkod Projesinden bahseder misiniz?

Runkod, modern javascript uygulamaları ve statik web yayıncılığı için merkeziyetsiz bir hosting platformu ve yönetim araçları sunuyor.

Blockstack üzerinde Gaia depolama sistemi ile entegre şekilde çalışıyor.

Runkod üzerinde çalışmalara 2019 Temmuz ayında başladık. 11 Ekim’de komunite içerisinde test yayınına aldık. 11 Kasım’da Product Hunt üzerinde resmi beta anonsunu yaptık. (Günün ürünü seçildi).

Kısa zamanda en çok kullanılan Blockstack tabanlı uygulamalar arasına girdi. Şu ana kadar 1200’ün üzerinde farklı kullanıcı 1600’ün üzerinde web projesi oluşturuldu ve/veya mevcut projesini Runkod üzerine taşıdı. Bu sayılar hızla artıyor. Mevcut ilgiden çok memnunuz.

Runkod projesinin amaçları ve hedefleri neler?

Runkod projesinin temel amacı, geliştiricilere merkezi olmayan ve istikrarlı bir barındırma platformu sağlamak ve sunucu maliyetlerini düşürürken dağıtım süreçlerini hızlandırmalarına yardımcı olmaktır.

Kısa vadede birincil hedefimiz mümkün olduğu kadar çok kullanıcıya ulaşmak ve aldığımız geri bildirimlerle projeyi ilk stabil versiyonuna ulaştırmak.

Orta vadede Runkod üzerinde takım çalışmasına olanak sağlayacak ekstra özellikler ekleyerek ücretli versiyonu çıkarmayı hedefliyoruz.

Rakipleri ile Runkod’un arasındaki farkı açıklayabilir misiniz?

En önemli fark Runkod’un dosyaları merkezi bir noktada barındırmak yerine tamamen kullanıcıların yetkisi çerçevesinde çalışan Gaia üzerinden yayınlaması.

Ayrıca Runkod, benzer/merkezi servislerin ücretli olarak sunduğu birçok özelliği ücretsiz şekilde sunuyor. Rakiplerimiz ssl sertifikası ve özel domain kurulumu gibi hizmetleri ücretli olarak sağlarken bunları Runkod üzerinde yapmak çok hızlı ve ücretsiz.

Runkod projesi dünyaya ne vaat ediyor?

Runkod’un web’in merkeziyetsizleşmesi yolunda önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

En büyük vaadimizin herkese ücretsiz ve sınırsız bir hosting platformu sunmak olduğunu söyleyebilirim.

Özellikle programlamaya yeni başlayanlar ve öğrenciler için hosting konusu önemli bir bariyer. Bu bariyeri kaldırarak geliştiricilerin üretkenliğine destek vermek istiyoruz.

Merkeziyetsiz web yayıncılığı derken neyi anlamamız gerekiyor?

Merkeziyetsizten kastımız kullanıcıların dosyalarını istedikleri yerde istedikleri uygulamalara istedikleri yetkileri vererek saklayabilmeleri. Varsayılan olarak Blockstack’in sunduğu depolama alanı veya kendi arzu ettikleri bir noktada hatta evlerindeki bir sabit disk üzerinde bile saklayabilirler.

Runkod projesinin bir sunucusu var mı yoksa dağıtık olduğu için sunucular mı söz konusu?

Evet var. Fakat geleneksel hosting sağlayıcılara göre sunucu gereksinimleri çok düşük. Çünkü depolama ve web trafiğinin büyük kısmını Gaia karşılıyor.

Merkeziyetsiz web hosting güvenlik riski taşır mı? Verilerin depolanmasında risk unsuru bulunuyor mu?

Aksine geleneksel sistemlerdeki gibi bir sunucu yapısı olmadığından çok daha güvenli.

Gaia üzerinde dosyalar kullanıcıların dijital imzalarıyla oluşturulur. Dolayısıyla Runkod üzerinde oluşturulan bir projenin içerisindeki dosyalara, o dosyaları oluşturan kullanıcı dışında hiç kimse (biz dahil) müdahale edemez.

Runkod’un blockstack tarafından desteklendiği ifade ediliyor? Neden Blockstack?

Blockstack sadece Runkod’u değil uygulama madenciliği (app mining) programına kayıtlı bütün projeleri destekliyor.

Uygulama madenciliği programı her ay belirli kriterlere göre kayıtlı uygulamaları puanlıyor ve bu puanlar üzerinden ödüllendirme yapıyor. Ödüllerin ana amacı geliştiricileri merkeziyetsiz yazılımlar oluşturmak için teşvik etmek ve projeler kendi ayakları üzerinde durana kadar destek sağlamak.

App Mining ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den daha fazla merkeziyetsiz proje çıkması için yakın zamanda Blockstack ile uygulama geliştirme atölyeleri düzenleyeceğiz. Etkinliklerimize katılmak isteyen teknoloji meraklıları Blockstack Turkey meetup  sayfamıza üye olabilirler.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap