Blockchain Hamlelerinin Ardı Arkası Kesilmeyen Çin’den Dijital Banka Hamlesi

Blockchain Hamlelerinin Ardı Arkası Kesilmeyen Çin’den Dijital Banka Hamlesi

Paylaş
Blockchain Hamlelerinin Ardı Arkası Kesilmeyen Çin’den Dijital Banka Hamlesi

Kriptokoin – Çin’de bir finans teknolojisi şirketi, önde gelen bir dijital banka oluşturmak amacıyla küresel bir dijital banka konsorsiyumu blockchain yatırım fonu başlattı.

Çin Dijitale Dönüyor

Shenzhen’deki Hande Financial Technology Holdings Co., Ltd (HDFH) Başkanı Cao Tong, bir basın açıklamasına göre bugün Şangay’da düzenlenen ikinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) sırasında duyuru yaptı.

Tong, “Çin’in Dijital Bankaları için Küresel Yatırım Fırsatları” başlıklı önemli bir konuşma yaptı.

Yatırımcıların finans teknolojisi sektöründeki tecrübe birikimine dayanarak, fon yatırımı yapmayı ve küresel bir dijital banka konsorsiyumu blok zinciri kuracak bir dijital banka oluşturmayı planlıyor. İlk adım, bir bankayı masaya yatırmak ve dijital olarak dönüştürmektir. İkinci adım, dijital olarak dönüştürülmüş bankayı ana düğüm olarak taşıyan küresel bir dijital banka konsorsiyumu blok zinciri oluşturmak.

Lansmandaki diğer taraflar, hükümetin çevrimiçi kredi işine girmesine izin vermek için Çin’deki dört internet bankasından biri olan Yillion Bank ve Zhongguancun Özel Sermaye ve Girişim Sermayesi Birliği (ZVCA). Yerel ve uluslararası yatırımcılarla birlikte çalışan fon, altı yıllık yatırım aşaması ve iki yıllık çıkış aşamasıyla yaklaşık 1 milyar dolara mal olacak.

Finans teknolojisi ve blockchain teknolojisi rezervleri ve operasyonel tecrübesi ile HDFH’den Tong şu açıklamada bulunuyor:

“Fon, yatırım yapan ve finans teknolojisi dönüşümü ile hedefleri güçlendirirken, yenilikçi bir dijital banka konsorsiyumu blok zinciri kurarak, katılımcı dijital bankalar için daha büyük bir değer elde ediyor”

Geçtiğimiz ay, ülkenin cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkeyi teknolojiyi kucaklayan “fırsatı yakalamaya” çağırarak blok zincirini onaylamıştı.

Rekabet Kızışıyor

Tong’un açıklaması, Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın (PBoC) merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalıştığı bir zamanda geliyor.

Ağustos ayında, bankanın CBDC’sinin beş yıllık gelişimden sonra “hazır” olduğu bildirildi. Yine de, Eylül ayında, PBoC başkanı Yi Gang, CBDC için planlarını belirterek, söylentilere rağmen bunun için belirlenmiş bir başlangıç tarihi olmadığını da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, bu ayın başlarında, HCM Capital’in kurucu ortağı Jack Lee, Çin’in para biriminin önümüzdeki iki ila üç ay içinde piyasaya çıkmasını beklediğini söylemişti.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap