BitMEX CEO’su Stephan Lutz: ETF müracaatları, anaakım yatırımcının kripto varlıklara erişimini teşvik edebilir ve kolaylaştırabilir

BitMEX CEO’su Stephan Lutz: ETF müracaatları, anaakım yatırımcının kripto varlıklara erişimini teşvik edebilir ve kolaylaştırabilir

Paylaş
BTC Piyasası: BitMEX CEO’su Stephan Lutz: ETF müracaatları, anaakım yatırımcının kripto varlıklara erişimini teşvik edebilir ve kolaylaştırabilir

Uzmanlar, ETF müracaatlarının kabulüne yönelik olasılıkları değerlendirmeyi sürdürüyor. Piyasadaki yatırımcılar ise müracaatların kabul edilmesi hâlinde kesimin mümkün gidişatını merakla bekliyor. Mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan küresel kripto para borsası BitMEX CEO’su Stephan Lutz, görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Kripto para piyasalarındaki aktörlerin, yatırımcılara portföy çeşitliliği sağlamak emeliyle oluşturulan ve borsalarda süreç gören yatırım fonlarına (ETF) yönelik müracaatları yakından takip ediliyor. Uzmanlar, kelam konusu müracaatların gelecek periyotta olumlu tarafta sonuçlanmasıyla birlikte, yatırımcılar için kıymetli avantajlar sağlanacağını kıymetlendiriyor. Bu avantajların başında ise ekosistemdeki yatırımcıların kripto varlıklara erişim noktasında elde edeceği kolaylıklar geliyor. Böylesi bir periyotta, ETF’lerin kripto para piyasalarına beklenen tesirlerine ait değerlendirmelerde bulunan BitMEX CEO’su Stephan Lutz görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

“Kripto para ünitesine yönelik ETF uygulamaları bir müddettir gündemde ve halihazırda Hong Kong ve Almanya üzere ülkelerdeki muhakkak yetki alanlarında onaylanmış durumda. Bu kapsamda, BlackRock üzere önde gelen bir varlık yöneticisi tarafından ihraç edilen ve ABD borsasında yer alan bir ETF mümkünlüğü, birçok olumlu çıktıya neden olabilecek daha geniş bir ilgiyi vurguluyor.

“ETF’ler kriptoları daha erişilebilir hale getiriyor”

ETF’ler, kripto para ünitelerini direkt tutma niyetinde olmayan, fakat fiyat konusunda risk ve volatilite arayanlar için kolay bir araç sağlıyor ve böylelikle kripto paralarla ilgilenen herkes için daha erişilebilir hale getiriyor. Fakat altında yatan saklama teknolojisini yönetme konusunda ise külliyen rahat bir alan sağlamıyor.

Sonuç olarak, ETF risklerini yönetme konusunda rahat olan ve kendilerini varlık sınıfı kripto para ünitesinin volatilitesine maruz bırakmak isteyen yatırımcıların süratlice alana yönelmesini beklemeliyiz.

“Piyasalardaki yatırımcı iştahı artabilir”

Bununla birlikte, çeşitliliğin sunduğu geniş yatırım imkânları, kullanıcıların şahsi varlıklarının idaresini sağlamalarını daha kolay bir hâle getirebilir. Bu durum hem orta hem de uzun vadede piyasalardaki yatırımcı iştahını artıran bir öge olarak öne çıkabilir.

Özellikle yatırımcı davranışları düşünüldüğünde yatırımcılara sunulan alternatiflerin arttığı bir konjonktürde, daha fazla yatırımcının piyasalara gireceğini söylemek epey mümkün.

Tüm bunlar ışığında, ETF’lerin kabulüyle ilgili yetkili merciler tarafından gerekli adımlar atıldığında piyasalardaki varlıklara erişimin daha âlâ pozisyona geleceğini, bununla birlikte yatırımcı sayısında da önemli artışlar göreceğimizi tabir edebiliriz.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap