BitMEX: Bitcoin Fiyatını Manipüle Etmek Kendi Aleyhimize Olur

BitMEX: Bitcoin Fiyatını Manipüle Etmek Kendi Aleyhimize Olur

Paylaş
BitMEX: Bitcoin Fiyatını Manipüle Etmek Kendi Aleyhimize Olur

Bitcoin fiyatı bundan birkaç gün önce 3 bin 600 dolara kadar düştü ve bu sırada BitMEX’te epey ilginç bir şey yaşandı. BitMEX kimsenin anlamlandıramadığı bir biçimde bir buçuk saat boyunca kapalı kaldı.

Bazı kripto para yatırımcıları BitMEX’in borsayı bilerek kapattığını ve BTC fiyatını manipüle ettiğini iddia ettiler. BitMEX ekibi ise bunun doğru olmadığını ve borsanın bir DDoS saldırısı yüzünden kapandığını açıkladı. BitMEX ekibi kısa süre önce geçen hafta yaşanan olaylarla llgili detaylı bir rapor yayınladı.

Olayın Özeti

BitMEX tarafından yapılan açıklamalara göre 13 Mart TSİ 05:16’da BitMEX’e bir DDoS saldırısı düzenlendi. BitMEX ekibi bu saldırıyı durdurmak için harekete geçse de yatırımcılar bir müddet borsaya erişemediler.

Kripto para takipçileri BitMEX’in DDoS saldırısı düzenlendiği yönündeki iddiasına pek inanmıyorlar. İnsanlar BitMEX’in tam da BTC fiyatı düşerken offline kalmış olmasına epey sinirliler. Bu da insanların BitMEX’in BTC fiyatını manipüle ettiğini düşünmelerine yol açıyor. BitMEX ekibi ise ortada herhangi bir manipülasyon olmadığını söylüyor ve şunu ekliyor:

Biz adil ve etkili bir platform işletiyoruz. Borsamızdaki işlemlerin durdurulmuş olması müşterilerimizi olumsuz yönde etkiler ve bizim piyasadaki konumumuzu zayıflatır. İşlemleri kasıtlı olarak durdurmak kendi aleyhimize olur.

BitMEX ekibi ayrıca ilerleyen günlerde bu süreçle ilgili daha detaylı bilgiler paylaşacağını da belirtti.

Telafisi Yapılıyor

BitMEX’in açıklamalarına göre borsanın 05:16’da düzenlenen saldırının ardından offline olması, 156 farklı kullanıcının işlem emrini doğrudan etkiledi.

BitMEX bu hesapları tespit ettikten sonra kullanıcıların tam olarak ne kadar kayıp yaşadıklarını hesapladı. Şirket yaptığı hesaplamalar sonucunda toplamda 40.297 XBT’lik (210 bin dolar civarı) telafi ödemesi yaptı.

BitMEX ayrıca düzenlenen bu DDoS saldırısı sırasında hiç kimsenin hesabının çalınmadığını, bu saldırının bir hack saldırısı olmadığını vurguladı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap