Bitcoin’in önü açılıyor: 41 Alman bankası şu anda eksi faiz veriyor

Bitcoin’in önü açılıyor: 41 Alman bankası şu anda eksi faiz veriyor

Paylaş
Bitcoin’in önü açılıyor: 41 Alman bankası şu anda eksi faiz veriyor

Avrupa Birliği Merkez Bankası ve Almanya Merkez Bankası’nın düşük faiz politikası nedeniyle ülkedeki birçok banka, müşterilerinin hesaplarına eksi faiz uyguluyor. Hatta bu bankalardan bazıları küçük miktarlar için bile sıfırın altında oranlar sunuyor. 800’den fazla yerel bankayı inceleyen Verivox’a göre, şu anda 41 banka eksi faiz veriyor.

Bu bankaların çoğunluğu, -%0.5 faiz oranı uygularken bazılarında bu -%0.2 veya -%0.6 seviyesinde.

Verivox, bu verileri bankaların internet sitesinde yer alan bilgilerden elde etti. Şirket, ek 21 bankanın da eksi faiz verdiğini fakat bilgileri internet sitelerinde yayınlamadığını belirtti. Verivox’a göre, bu bankalardan 7’si 100,000 avronun altındaki meblağlar için bile eksi faiz oranı uyguluyor. Yetkililer, bankaya yatırılan mevduatların korunması için belli bir maliyetin karşılanması gerektiğini, eksi faiz uygulamasının da bunun için yapıldığını savunuyor. Yakın gelecekte çok sayıda bankanın bu yolu izlemesi bekleniyor.

Bitcoin için ne anlama geliyor?

Bankaların eksi faizleri, Bitcoin için güçlü bir katalizör olma potansiyeli taşıyor. Yakın zaman önce önde gelen kripto para borsası Gemini’nin kurucularından ve Bitcoin’in erken dönem yatırımcılarından Cameron Winklevoss, 17 trilyon doların eksi faizli tahvillerde tutulduğunu vurgulayarak, bu meblağın Bitcoin’e dönüştürülmesinin akıllıca olacağını ileri sürmüştü. Winklevoss, “17 trilyon dolar şu anda eksi faizli tahvillerde tutuluyor. Bitcoin sahibi olmak için 17 trilyon neden.” ifadelerini kullanmıştı.

Bitcoin, 2019 yılında en iyi performans gösteren varlıklardan biri oldu. Kripto para, 2020 yılında da şimdiye kadar performansı ile zirvede yer alıyor. Dünyada eksi faiz uygulaması arttıkça Bitcoin’in performansı lider kripto parayı tasarruf sahipleri ve yatırımcılar için dikkat çekici bir alternatif kılıyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap